Západní břeh Jordánu či Berlín za časů studené války podle amerického deníku The New York Times připomínají Ostrovany na východním Slovensku, kde místní samospráva loni vybudovala zeď oddělující romské ghetto od zbytku obce. List se situaci v Ostrovanech podrobně věnuje a podotýká, že postavení Romů se kvůli špatné ekonomické situaci zhoršilo v celém východoevropském regionu.
Deník připomíná, že ze 1786 obyvatel je v Ostrovanech 1200 Romů. Zeď financovaná z veřejných peněz je proto podle svých kritiků o to nespravedlivější. Starosta obce Cyril Revák se ale podle listu brání tím, že účelem zdi je zabránit krádežím a vandalismu. Romové prý například kradli z místních zahrad ovoce a zeleninu. Podle starosty jim nicméně zeď nebrání v přístupu do vesnice.
"Spor o zeď, která byla postavena v říjnu, se odehrává v čase, kdy světová finanční krize v celé oblasti přispěla k podnícení odporu vůči menšinám, včetně romské, protože (zdejší) obyvatelé hledají obětní beránky, kteří jim pomáhají vysvětlit jejich vlastní ekonomické potíže," uvedl newyorský deník.
Stejně jako v Matiční ulici: Ve slovenských Ostrovanech oddělili Romy zdí - čtěte ZDE
Na Slovensku se střetlo asi 150 Romů. Účty si vyřizovali pomocí mačet a seker - čtěte ZDE
List popisuje, jak Romové v této "chudé vesnici na východním Slovensku" podobně jako jinde v regionu žijí na okraji společnosti sužovaní chudobou, alkoholismem a vysokou nezaměstnaností. Mnozí z nich postrádají základní dovednosti, což je podle ochránců lidských práv důsledek desetiletí, po něž byly romské děti posílány do zvláštních škol, uvedly The New York Times.
Romy podle něj v Ostrovanech neodděluje jen fyzická zeď, ale i zeď v myslích lidí. Newyorský deník konstatuje, že mezi lidmi, kteří sousedí s romskou osadou, je těžké najít obhájce této menšiny. "Romové nechtějí pracovat, nemají žádnou disciplínu. Pokud kradete, musíte čelit následkům," řekl jeden z nich.
Zpráva EU: Nejvíce diskriminovanou menšinou v Unii jsou čeští Romové - čtěte ZDE
Další útok na Romy: Zápalná lahev vletěla v noci do dětského pokoje - čtěte ZDE
List v souvislosti s rostoucím napětím mezi většinovou společností a romskou menšinou ve východní Evropě, ale například i v Itálii, podotýká, že v Maďarsku bylo za poslední dva roky zabito sedm Romů. Připomíná i loňský žhářský útok na Romy ve Vítkově na Opavsku, při němž utrpěla vážné popáleniny dvouletá holčička.
Newyorský deník cituje názory odborníků i romských předáků, podle kterých se situace menšiny nezlepší, dokud například nebude mít lepší přístup ke vzdělání. Dalším velkým problémem jsou také lichvářské půjčky, kvůli nimž je mnoho Romů v bezvýchodné situaci.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist