Britské stíhací letouny vzlétly od začátku března nejméně třikrát k civilním letadlům, u kterých vzniklo podezření, že by se mohly stát obětí atentátu. Podle stanice BBC byli britští představitelé připraveni i takové letadlo případně nechat sestřelit.

Britské vojenské letectvo vyvolalo 22. března jeden takový poplach poté, co zachytilo v éteru komunikaci, ve které padla slova "výkupné" a "rukojmí" a která mohla pocházet z linkového stroje prolétávajícího britským vzdušným prostorem. K letadlu okamžitě vzlétli stíhači, kteří naštěstí nemuseli zasahovat.

Stačilo, aby se v éteru ozvala podezřelá slova  

Krátce poté vznikla podobná obava u letadla společnosti United Airlines, které na cestě z USA do Německa požádalo náhle při přeletu Británie o povolení sestoupit níže, což britské bezpečnostní složky vyhodnotily jako podezřelé. Ani v tomto případě okamžitě vyslané dvě stíhačky typu Typhoon nemusely nakonec řešit žádný problém.

Třetí incident byl nahlášen již 2. března. Stíhačky se přiblížily k letu American Airlines z Dallasu do Londýna, jehož posádka hlásila, že se jedna cestující pokusila dostat do pilotní kabiny. Ukázalo se, že se jednalo jen o silně vystresovanou ženu, kterou se podařilo posádce zklidnit.

O těchto protiteroristických operacích je vždy informován jeden ze zvláštní skupinky britských ministrů ihned. Je na něm, aby celou situaci zhodnotil a pokud by vše ostatní selhalo, nechal podezřelé letadlo sestřelit. Toto opatření, které se zatím v praxi nemuselo uplatit, bylo přijato po atentátech pomocí unesených letounů v USA 11. září 2001.

Jeden z vyšších důstojníků RAF k tomu lakonicky říká: "V současné atmosféře musíme být připraveni na každou možnost."

Američtí stíhači sestřelení civilního cíle nacvičují

V Německu tamní ústavní soud politikům a vojákům sestřelení civilního letadla zakazuje. Nicméně bývalý německý ministr obrany Franz Josef Jung v rozhovoru pro časopis Focus v roce 2007 připustil, že by za určitých okolností tento zákon porušil.

„Kdyby nebylo zbytí, dal bych k sestřelení civilního letadla příkaz, abych ochránil naše lidi,“ uvedl Jung. „Pokud by existovalo nějaké obecné ohrožení nebo by byla v ohrožení demokracie, začnou platit jiná pravidla,“ vysvětlil svůj postoj.

Sestřelení uneseného letadla trénují piloti stíhacího letectva Spojených států. Při takových cvičeních do civilního letadla nastoupí skupina dobrovolníků, kteří hrají únosce. K letounu pak vzlétají stíhači a simulují jeho sestřelení.

„Nacvičuje se to několikrát týdně,“ řekl generál Ralph Eberhart z operačního střediska pro obranu Spojených států. „Po 11. září jsme se ocitli v jiném světě, který je mnohem nepříjemnější, než jsme si kdy dokázali představit.“