Islamisté mezi sebou bojují v provincii Baghlán v severovýchodním Afghánistánu. Od sobotního rána zemřelo nejméně 50 osob. O počtu obětí v neděli s odvoláním na afghánské činitele informovala agentura AP. Podle ní těžké boje pokračují. Ozbrojenci prý zřejmě usilují o kontrolu nad několika vesnicemi v oblasti, kde vláda nemá téměř žádnou moc. Úřady zatím nemají informace o případných obětech mezi civilisty.

Boje se prý strhly v sobotu ráno mezi místními jednotkami Talibanu a ozbrojenci z Islámské strany (Hezbe islámí) mocného velitele Gulbuddín Hekmatjára. Ten je považován za jednoho z nedůležitějších velitelů afghánských militantních islamistů.

Boje pokračují do sobotní noci a pokračují i v neděli, znepřátelené skupiny na sebe střílejí kulomety a používají i protitankové granáty. Zahynulo asi 15 členů Talibanu a 35 bojovníků Islámské strany. Místní policie neví, kolik islamistů se účastní bojů celkem. Afghánská armáda a policie do bojů nezasáhla, je prý ale připravena pomoci zraněným.

Agentura AP poznamenala, že boje mezi protivládně zaměřenými islamistickými skupinami jsou řídké, přestože tato uskupení mají většinou vlastní agendu. Zatím není jasné, co přesně spustilo konflikt. Policie se nicméně domnívá, že se členové Talibanu snažili získat kontrolu nad pěti či šesti vesnicemi, které dosud ovládali členové Islámské strany.

Hekmatjár v lednu uvedl, že je připraven k dialogu s afghánskou vládou a s Američany, pokud ale zemi opustí zahraniční vojáci. Afghánský prezident Hamíd Karzáí opakovaně, přesto neúspěšně, vyzýval bojovníky Talibanu i Islámské strany, aby složili zbraně a zapojili se do obnovy země.

Související