Francouzská vojenská loď hlídkující ve vodách Indického oceánu v rámci protipirátské námořní mise Evropské unie zajala 22 údajných pirátů. Oznámila to dnes agentura AP s odvoláním na francouzské ministerstvo obrany.

Fregata Nivose nejdříve zajala 11 ozbrojenců na mateřské pirátské lodi a dvou menších plavidlech, které ji doprovázely. K incidentu došlo přibližně 180 námořních mil východně od hlavního města Somálska Mogadišo poté, co se piráti pokusili napadnout loď francouzských oceánografů.

Problém: Kam piráty vydat?

O několik hodin později fregata zneškodnila tři další lodě považované za pirátská plavidla. Všech 22 zadržených se nyní nachází na palubě Nivose, v minulosti již ale několikrát vyvstal problém, do které země mají být vydáni. Zejména v Somálsku, které nemá efektivní centrální vládu od roku 1991, se ozbrojenci často vyhnou spravedlnosti.

Fregata Nivose působí ve vodách Adenského zálivu jako součást protipirátské mise EU, která nese název Atalanta a do které se zapojila i Česká republika. Kromě mise EU v regionu hlídkují také plavidla Severoatlantické aliance a Číny.

Související