Americký prezident Barack Obama ve středu v Bílém domě představil definitivní verzi své zdravotní reformy, která by měla zpřístupnit zdravotní péči zhruba 31 milionům nepojištěných obyvatel USA. Mimo jiné hodlá zdravotním pojišťovnám bránit v tom, aby lidem odmítaly proplácet péči. Potvrdilo se také, že zákon chce v Kongresu v dohledné době prosadit kontroverzní procedurou, která mu umožní obejít chybějící hlasy pro reformu v Senátu.

Obama ve středu před publikem tvořeným z velké části lékaři a sestrami uvedl, že svou reformou sleduje tři hlavní cíle a že se snaží stavět na nápadech demokratů i republikánů. Podotkl také, že o reformě se diskutuje již rok a že vše důležité už bylo řečeno. Odmítl požadavek republikánů, kteří s návrhem nesouhlasí, aby se s reformou začalo úplně od začátku. Je čas na závěrečné hlasování o reformě, řekl šéf Bílého domu.

Kromě zákazu pojišťovnám odmítat proplácet péči a účtovat si za péči neodůvodněně vysoké částky v Obamově návrhu jde o vytvoření zvláštní burzy, na níž by pojišťovny zveřejňovaly své nabídky, a Američané by si tak na ní mohli koupit pojištění levněji než nyní. Pokud by ani v takovém případě na pojištění nedosáhli, získali by na jeho pořízení daňovou úlevu. Posledním cílem je snížení celkových nákladů na zdravotnictví.

Úspora jednoho bilionu dolarů

Obama připustil, že jeho plán, který vychází z verze reformy schválené Senátem, bude stát 100 miliard dolarů ročně. Podle něj ale značnou část uhradí úspory, jichž se dosáhne omezením plýtvání v současném systému. Spojené státy v současnosti na zdravotnictví vydávají téměř dva biliony dolarů ročně. Podle šéfa Bílého domu by přijetí reformy znamenalo úsporu pro americký rozpočet ve výši jednoho bilionu dolarů během následujícího dvacetiletí.

Prezident také potvrdil, že chce reformu schválit pomocí takzvané slaďovací procedury, jež vznikla kvůli tomu, aby umožnila rychlé přijímání úsporných rozpočtových zákonů. S takovým postupem ale nesouhlasí republikáni, podle nichž tuto proceduru zavedenou v roce 1974 ke schválení tak závažné změny nelze použít. Podle televizní stanice CNN byla procedura dosud použita ve 22 případech. Počínaje Jamesem Carterem ji využil každý prezident. Obamův předchůdce George Bush se k ní například uchýlil při prosazení daňových škrtů.

Slaďovací procedura by demokratům v Senátu umožnila zákon prosadit prostou nadpoloviční většinou. Přesto není zcela jisté, zda tento postup najde mezi zákonodárci dostatečnou podporu. Mnoho demokratických členů Sněmovny reprezentantů, kde v prosinci zákon o reformě prošel jen těsně, již dalo najevo, že jim slaďovací procedura není příliš po chuti. Obama ve středu řekl, že chce, aby se o reformě hlasovalo během několika týdnů. Hodlá učinit všechno pro to, aby ji Kongres přijal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist