Bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžič, obžalovaný před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu z genocidy, v úterý druhým dnem pokračoval ve své obhajobě. Podíl na dělostřeleckém přepadu tržnice v obleženém Sarajevu popřel, podle něj palbu zinscenovali sami Muslimové (nyní Bosňáci).

Proces byl podle agentury AFP přerušen, dokud odvolací senát nerozhodne o Karadžičově žádosti na odklad dalšího jednání do června, který soud odmítá.

"Bylo to všechno zinscenováno," uvedl Karadžič k případu minometné palby na tržnici Markale z února 1994. "Jsem přesvědčen, že tam nebyla vůbec žádná civilní oběť," dodal bývalý prezident bosenských Srbů, obžalovaný z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, jichž se podle obžaloby dopustil během války v Bosně v letech 1992-1995.

Karadžić v pondělí a úterý prezentuje u ICTY hlavní body své obhajoby. Podle něj muslimské obyvatelstvo Bosny nejen střílelo na tržnici, ale vůbec válku zahájilo a často střílelo do vlastních lidí s cílem vyvolat zásah západních armád, především NATO, do celého konfliktu. Během ostřelování Sarajeva zahynulo asi 10.000 civilistů.

Karadžič se vyjádřil také k obvinění z podílu na masakru ve Srebrenici, kde bosenští Srbové zabili přes 7000 muslimských mužů a chlapců. Žalobce ICTY, americký právník Alana Tieger podle něj svými obviněními "jen přispívá ke vzniku falešných mýtů".

Proces s bývalým nejvyšším politickým představitelem bosenských Srbů začal loni 26. října, ale byl přerušen do 1. března, protože ho obžalovaný bojkotoval. Argumentoval tím, že neměl dost času prostudovat spisy obžaloby a připravit si obhajobu. Obžalovaný se v pondělí a dnes k soudu dostavil, znovu však požadoval odklad procesu do 17. června. Pohrozil, že pokud mu soud nevyhoví, začne jednání soudu opět bojkotovat.

Soud následně odložil další jednání na neurčito, dokud se odvolací senát nevysloví ke Karadžičově požadavku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist