Ministr pro záležitosti veteránů Eric Shinseki uvedl, že rozhodnutí je součástí nové snahy jeho úřadu pomoci válečným veteránům, kteří trpí takzvaným syndromem války v Perském zálivu. Chce také, aby lékaři, kteří se těmto veteránům věnují, zlepšili svou práci a netvrdili pacientům, že příznaky jejich zdravotních potíží jsou jen imaginární.
Podle AP by tento krok mohl znamenat významný posun ve vztahu americké vlády ke zhruba 700.000 válečných veteránů, kteří byli ve válce v Perském zálivu nasazeni. Mohl by se také změnit přístup vlády k budoucím veteránům. Shinseki chce zavést standardy, které nedovolí, aby veteráni čekali dlouhé roky, než se jim dostane odpovědi na jejich problémy. Někteří vojáci se kvůli svému zdravotnímu stavu s vládou soudí.
Podle expertů postihl syndrom války v Perském zálivu 175.000 až 210.000 amerických vojáků. Nemocní trpí neodbytnými bolestmi hlavy, bolestmi celého těla, poruchami vnímání, nevysvětlitelnou únavou, vyrážkami, průjmy, zažívacími a dýchacími obtížemi. Jen u nemnoha z nich se prý stav za posledních 19 let zlepšil.
Přistěhovalci vstoupí do americké armády, výměnou dostanou občanství - čtěte ZDE
Americká armáda má co vysvětlovat: Rekordní počet sebevražd vojáků - čtěte ZDE
Podle odborné zprávy předložené Kongresu v roce 2008 vydala americká vláda na výzkum spojeným s dopady války v Perském zálivu na zdraví vojáků od roku 1994 na 340 milionů dolarů (asi 6,5 miliardy korun). Dotace však klesají a hlavně nejsou primárně určeny na zlepšování zdravotní kondice veteránů.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist