Ekonomickou krizí zmítaný ostrov Island loni opustil rekordní počet jeho obyvatel. Do zahraničí se vystěhovalo 10.612 Islanďanů, což je nejvíce od roku 1887, kdy se podobné statistiky začaly na Islandu pořizovat. „Ledová země“ v severním Atlantiku má přibližně 320.000 obyvatel.

Na rekordním „vylidňovacím“ trendu nic nemění ani fakt, že i imigrace dosahuje vysoké úrovně. Celkem 5777 cizinců se v roce 2009 na Island naopak přistěhovalo. I tak je „čistý úbytek“ 4835 osob historicky vůbec nejvyšším.

Zatímco v dřívějších vystěhovaleckých vlnách se Islanďané vydávali zejména do Spojených států, nyní je jejich hlavním cílem Evropa. Největší skupina emigrantů - 2818 osob - vloni mířila do Polska, další pak do skandinávských států Norska, Dánska a Švédska.


Z Polska pak přichází i nejvíce loňských přistěhovalců na Island - celkem 1235. Druhá největší skupina - 1193 imigrantů - dorazila na Island z Norska.

Světová hospodářská krize změnila život obyvatel ostrova po bankovním kolapsu v říjnu 2008, kdy nezodpovědná politika hlavních islandských bank zavedla Island až na pokraj státního bankrotu. Jednou z cest pro zajištění stabilnější budoucnosti má být pro Island vstup do EU, který prosazuje především nynější levicová vláda, jež se k moci dostala až po propuknutí krize. Referendum o vstupu do EU by se na Islandu mělo uskutečnit v příštím roce.