Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová má v březnu představit program, který by zefektivnil spolupráci zpravodajských služeb v rámci Evropské unie. Informoval o tom server EUobserver.
Podle jeho informací by osnovou plánu Ashtonové mělo být sjednocení tří institucí, které nyní v Bruselu koordinují výměnu informací mezi jednotlivými členskými státy.
„Pravomoci nového oddělení musí být ještě popsány. Někteří evropští diplomaté by chtěli, aby mohlo vydávat politická doporučení a analytické zprávy. Jiní předkládají otázky o jeho étosu,“ popisuje nejednotný postoj k novému tělesu EUobserver a upozorňuje, že panují obavy, aby nový orgán „agresivně nenutil členské státy podřídit své zájmy společným cílům“.
Euroagenti v terénu? Zatím ne
Jisté podle serveru je, že nový úřad při Evropské službě vnější akce, nebude mít tajné agenty nasazené „v terénu“, to je zatím v režii jednotlivých členských států. „Belgie a Rakousko něco takového navrhovaly po (teroristických útocích v) Madridu. Ale od toho jsme stále vzdálení několik světelných let,“ vysvětlil jeden z evropských diplomatů.
Evropská bezpečnost a lepší spolupráce v oblasti boje proti terorismu je přitom jedním z témat španělského předsednictví. List El País v lednu uvedl, že Madrid bude podporovat vytvoření Komise pro koordinační protiteroristická centra, která by pomohla zajistit přímou výměnu informací o teroristických hrozbách.
Součástí španělských plánů je i zavedení „programu Erasmus pro policisty“. Podobně jako studenti jiných oborů by tak budoucí policisté měli strávit semestr u svých zahraničních kolegů. „To také pomůže v koordinaci boje proti terorismu. Naučí se stejný způsob práce, což bude mít pro výměnu informací zásadní význam,“ řekl listu jeden z jeho zdrojů.
Žádný James Bond
V současnosti mají koordinaci evropských zpravodajských služeb na starosti tři bruselské instituce. Společné situační centrum (takzvaný SitCen), Pozorovací úřad a Krizové centrum.
Největší z nich je SitCen, který zaměstnává 110 lidí a v popisu práce má zpracování tajných informací dodávaných z členských států i některých veřejných zdrojů. Na jejich základě pak vypracovává analýzy určené pro evropské diplomaty.
Dubaj: Kvůli vraždě Palestince je třeba zatknout šéfa Mossadu - čtěte ZDE
Izrael se brání: Nemáte důkazy, že v Dubaji vraždili naši agenti - čtěte ZDE
„Je daleko od CIA s jejími 23 tisíci agenty. V jeho řadách nejsou žádní „Jamesové Bondové“. Spíš než o akci je třeba mluvit o zpravodajské službě ve smyslu získávání informací a jejich analýzy,“ popsal nedávno fungování SitCenu francouzský list Ouest France.
Další dva menší úřady nemají dohromady ani dvacet zaměstnanců a mimo jiné sledují dění v krizových oblastech, monitorují světová média s pomocí počítačových technologií a spravují vnitřní informační systém.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist