Sankce vůči KLDR

OSN

Od 6/2009  Státy mohou provádět inspekce všech  severokorejských nákladních lodí. Pokud je podezřívají z převozu  zakázaného nákladu, nesmí jim prodat palivo.

Od 10/2006 Sankce  týkající se finančnictví a zbrojního průmyslu a zákaz prodeje  luxusního zboží.

Od 7/2006 Zákaz prodeje materiálů, technologií a  financí, které by mohly být využity k vývoji zbraní hromadného ničení.

USA zakazují obchodování svých firem s některými korejskými společnostmi. Import z KLDR musí být předběžně schválen. V říjnu 2008  nicméně USA vyškrtly zemi ze seznamu států podporujících terorismus a tím pádem  byly zrušeny některé sankce.

Japonsko zakázalo import z KLDR a jeho přístavy nesmí komunikovat se  severokorejskými plavidly. Zakazuje také prodej  hovězího masa, kaviáru, tuňáka, drahých automobilů, motocyklů i fotoaparátů  představitelům severokorejského režimu.

Jižní Korea limituje od roku 1996 množství zboží, které je vyváženo na  Sever. Vztahuje se to zejména na produkty, které lze využít k vojenským  účelům.

Přestože za posledních patnáct let zasáhl Severní Koreu devastující hladomor, kterému podlehly až dva miliony lidí, přibyly v zemi téměř tři miliony obyvatel. Alespoň to vyplývá ze sčítání lidu provedeného v roce 2008, jehož výsledky byly nedávno zveřejněny.

Statistiky totalitního severokorejského režimu je samozřejmě třeba brát s rezervou, na věrohodnosti jim nicméně přidává fakt, že sčítání proběhlo za asistence Populačního fondu OSN.

Poslední podobné sčítání bylo v KLDR provedeno v roce 1993, data tak ukazují to, jak se poslední komunistický stát stalinistického typu vyrovnával se změnou mezinárodních poměrů v době, kdy přišel o podporu ze strany socialistického bloku a čelil sankcím OSN kvůli svému jadernému programu.

Ačkoliv za těchto patnáct let vzrostl počet obyvatel z 21,2 milionů na 24,05, celkově data podle očekávání ukazují na zhoršení kvality života.

Podmínky bydlení jsou skormné – 65 procent domácností má pouze dvě místnosti, téměř polovina navíc nemá splachovací toaletu a 15 procentům domácností chybí přístup k pitné vodě.Především však vzrostla dětská i mateřský úmrtnost a naopak naděje dožití poklesla o 3,4 roku na 69,3 let.

Zatímco v roce 1993 připadlo 14 dětských úmrtí na tisíc porodů nyní je to devatenáct, mateřská úmrtnost stoupla z 54 na 77 případů na tisíc porodů. Na tomto nepříznivém trendu mají svůj podíl chudoba a hlad – podle údajů Světového potravinového programu OSN z loňského září trpí podvýživou třetina žen a dětí mladších pěti let.

Lepší než Rusko

Nedávná měnová reforma, kvůli které se otřáslo postavení některých vlivných mužů v Pchjongjangu, navíc situaci podle analytiků ještě zhoršila.

Přestože data ukazují na zhoršení životní úrovně, ve srovnání s řadou rozvojových zemí vychází KLDR ještě poměrně dobře. Například naděje na dožití je tu téměř o tři roky vyšší než v Rusku, o osm více než na Haiti a dokonce o více než dvacet let vyšší než v některých zemích subsaharské Afriky.

Malá armáda

Kromě obrázku o životě v izolované zemi je sčítání cenným zdrojem informací i pro analytiky.

Britský list The Times například upozorňuje, že průzkum přináší některá překvapení, zejména v oblasti vojenství. Jen 724 tisíc lidí totiž uvedlo, že pracuje pro stát či armádu, Jižní Korea přitom doposud předpokládala, že její severní soused má až 1,19 milionů vojáků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist