Japonský ministr zahraničí Kacuja Okada v neděli podle agentury AP při návštěvě Austrálie prohlásil, že je australským postojem zklamán.

Vpředvečer Okadova příjezdu australský premiér Kevin Rudd v pátek vyzval Japonsko, aby do listopadu zastavilo svůj výzkumný program, při kterém každoročně zabije v antarktických vodách stovky velryb. Jinak prý Tokiu hrozí žaloba.

"Je to velmi nešťastné, že australská strana naznačila možnost obrátit se na mezinárodní soud," prohlásil dnes Okada v Perthu po setkání se svým australským protějškem Stephenem Smithem. Podle šéfa japonské diplomacie je Tokio odhodláno na jakémkoli fóru hájit svůj lov velryb, na který se podle japonského tvrzení vztahuje výjimka z komerčního zákazu lovu velryb z roku 1986.

Smith oznámil, že Austrálie co nejdříve předá Mezinárodní velrybářské komisi návrh ukončit japonský program "v přiměřené lhůtě". Zároveň potvrdil, že pokud se nepodaří dosáhnout dohody, Canberra bude usilovat o řešení u Mezinárodního soudního dvora v nizozemském Haagu.

Oba ministři prohlásili, že patová situace týkající se velryb nijak nezatíží jinak dobrou spolupráci obou zemí.