Když byl začátkem týdne dopaden v Pákistánu zástupce šéfa hnutí Taliban a velitel všech vojenských akcí tohoto militantního hnutí Abdul Ghaní Baradar, zdálo se to jako velký úspěch pákistánských bezpečnostních složek.

A když ve čtvrtek tamní úřady informovaly o zadržení dalších dvou významných talibanců, začala světová média analyzovat, v čem spočívají nové úspěchy spolupráce CIA a Pákistánu. Nyní však podle listu The New York Times vychází najevo, že zadržení Baradara nebylo vůbec plánované.

"Když pákistánští policisté koncem ledna vtrhli do domu na okraji Karáčí, neměli tušení, že právě provedli jedno z nejdůležitějších zadržení za několik let," píšou NYT.

Americké tajné služby totiž sice daly svým pákistánským spojencům tip, že ozbrojenci blízcí Baradarovi plánují schůzku, nikdo však nevěděl, že na místě bude přímo "muž číslo dva" celého Talibanu.

Policisté po zátahu zadrželi několik mužů, netušili však, jak "velkou rybu“ si odvádějí. Až po pečlivé identifikaci zadržených přišli na to, že právě chytli Baradara. "Nikdo nevěděl, co se právě povedlo," řekl NYT nejmenovaný zdroj obeznámený s operací s tím, že šlo o "šťastnou náhodu".

Z afghánsko-pákistánského pomezí však přišlo během týdne několik dalších zpráv, které ukazují, že americké tajné služby a místní úřady přeci jen poměrně úspěšně spolupracují. Kromě čtvrtečního zadržení dvou "stínových guvernérů" byl totiž v pátek údajně zabit bratr dalšího důležitého muže v teroristických strukturách Siradžudína Hakkáního, jehož muži bojují zejména v Kábulu a východním Afghánsitánu.

Velká část pákistánské veřejnosti nicméně nese přítomnost Američanů na svém území nelibě a pákistánská armáda se tak ke spolupráci se CIA příliš horlivě nehlásí. Ministr vnitra Rahman Malik v pátek sdělil, že Pákistán nevydá zadržené bojovníky včetně Baradara Spojeným státům a namísto toho zvažuje jejich deportaci do Afghánistánu.

"Prvně zjistíme, jestli porušili nějaký (pákistánský) zákon. Pokud ano, tak proti nim zakročíme v souladu se zákonem. Ale pokud nic neudělali, půjdou zpátky do země původu, ne do USA," citovala Malika agentura AP.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist