Zástupce šéfa afghánského Talibanu a muž číslo dvě v hierarchii tohoto extremistického hnutí mulla Abdul Ghaní Baradar byl údajně dopaden v Pákistánu. Tuto informaci amerického deníku The New York Times dnes potvrdili agentuře Reuters dva nejmenovaní američtí vysocí činitelé. Vysoký vojenský velitel Talibanu je zadržován pákistánskou zpravodajskou službou, která vede jeho výslech, uvedla agentura DPA.

Taliban ale Baradarovo zadržení popřel a označil za "velkou lež". "Pověsti, které se dnes vynořily ohledně zatčení mully Baradara, jsou absolutně nepravdivé," řekl telefonicky z neznámého místa agentuře AFP obvyklý mluvčí talibanského velení Júsuf Ahmádí.

"Je (Baradar) teď právě v Afghánistánu, kde řídí veškeré aktivity svaté války, je s námi a my jsme s ním v kontaktu," zdůraznil Ahmádí.

Washington si podle zdroje Reuters slibuje od Baradarova zadržení alespoň dočasné oslabení povstaleckých aktivit Talibanu v Afghánistánu. V jižní provincii Hílmand tam koaliční síly NATO v současnosti uskutečňují nejrozsáhlejší ofenzivu proti bojovníkům islamistického Talibanu od invaze v roce 2001. Boje se soustřeďují na baštu Talibanu, město Mardžáh.

Dopaden v Karáčí

Mulla Baradar je nejvýznamnějším představitelem Talibanu zadrženým od začátku války v Afghánistánu, uvedl list NYT. Podle něj byl Baradar dopaden už před několika dny v přístavním městě Karáčí při akci hlavní pákistánské vojenské zpravodajské služby ISI, do níž byli údajně zapojeni i agenti americké CIA. Je držen v pákistánské internaci a vyslýchán. Pákistánský zpravodajský důstojník podle agentury DPA nepotvrdil, zda se na výsleších podílejí i Američané.


Není zatím jasné, jestli mulla Baradar promluvil. Zpravodajci si od něj ale slibují, že by mohl vyzradit něco o místě pobytu vůdce Talibanu, mully Muhammada Umara.

Mulla Baradar byl členem nejvyššího orgánu Talibanu. Po svržení režimu Talibanu v Afghánistánu v roce 2001 se podle údajů zpravodajských služeb vysocí představitelé hnutí sdružili kolem mully Umara v pákistánském městě Kvéta. Odtud toto šestičlenné vedení organizovalo povstání v Afghánistánu, jehož cílem je vyhnat zahraniční jednotky ze země a svrhnout vládu prezidenta Hamída Karzáího.

Později se členové vrchní rady Talibanu údajně přemístili z Kvéty do Karáčí. Afghánistán opakovaně vytýkal Pákistánu nečinnost vůči vůdčímu orgánu Talibanu. Pákistán to ale vždy popíral.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist