O šikaně v útvaru informoval německý deník Die Welt, který se dozvěděl o stížnosti jednoho z vojáků u armádního pověřence Spolkového sněmu Reinholda Robbeho. Podle něj byly ponižující rituály také předpokladem postupu ve vnitřní hierarchii jednotky.
Voják, který zažil praktiky na vlastní kůži ve stížnosti popisoval, že v rámci "kultu postupu" museli často vojáci vypít takové množství alkoholu, dokud se nepozvraceli, nebo byli nuceni jíst syrová vepřová játra, aby "obstáli".
Stížnost dotyčného se zakládá na zážitcích z loňského léta, který údajně musel během dvou dnů mimo výkonu služby, podstupovat vysilující úkoly za neustálého pití alkoholických nápojů nebo jedení kvasnic. V obou případech bylo vojákům po takovém zacházení na zvracení.
"Bažanti" mohli mezi mazáky postoupit teprve po třech měsících a absolvování nejrůznějších přijímacích rituálů. Vojáci museli mimo jiné šplhat nazí před svými kamarády, tvrdí voják.
Několikátý poprask
Odpovědní činitelé podle armádních zástupců hodlají "neprodleně zahájili vyšetřování". Případy popisované ve zmíněné stížnosti se však patrně vesměs odehrávaly bez vědomí nadřízených a šlo o záležitost služebních hodností uvnitř mužstva.
Bild: Německá armáda tajila informace o úmrtí civilistů v Afghánistánu - čtěte ZDE
Krvavý nálet NATO si vyžádal 70 mrtvých civilistů - čtěte ZDE
Armádní mluvčí Peter Wozniak připustil, že bundeswehr vyšetřuje i případy šikany, kdy velitelé jednotek o těchto věcech věděli, ale nijak proti nim nezasáhli. Podle zmíněného Robbeho jde o "záležitost zjevně větších rozměrů".
Sociálnědemokratický (SPD) politik některé rituály označil za nedůstojné a ponižující. Praktikovány přitom podle něj byly patrně už od konce 80. let. To potvrdil i armádní zdroj, podle nějž rituály v posledních letech nabývaly na intenzitě.
Německá armáda bere poznatky o šikaně velmi vážně. Pokud vyšetřování podezření potvrdí, budou zahájena disciplinární i trestněprávní řízení, ujistil Wozniak.
Posádka v Mittenwaldu se postarala o palcové titulky už v roce 2006, kdy vyšlo najevo, že i příslušníci tamní jednotky se zúčastnili pózování s kosterními pozůstatky v Afghánistánu. Fotografie se tehdy dostaly do médií a vyvolaly pobouření na celém světě. Kosti zřejmě patřily sovětským vojákům, kteří Afghánistán okupovali do roku 1989.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist