Letiště, školy i úřady v Řecku zůstaly ve středu zavřené. Omezený je i provoz na železnici, státní zaměstnanci totiž vstoupili do stávky na protest proti připravovaným úsporným opatřením vlády. Ta chce zkrotit rozpočtový schodek ve výši 12,7 procent a dluh ve výši 300 miliard eur mimo jiné zmrazením platů ve veřejné sféře, zvýšením daně z pohonných hmot nebo penzijní reformou.

Stovky lidí se slogany jako „Kapitalisté zaplatí za krizi“ nebo „NE zrušení 35hodinového pracovního týdne“ vyšly vyjádřit svůj názor na tento plán do ulic.“Je to válka proti pracujícím a my na ni také odpovíme válkou, budeme bojovat dokud tato politika nebude odvrácena,“ řekl reportérům britského Guardianu jeden z protestujících Christos Katsiotis, který je členem odborů a blízký komunistické straně.

„Většina Řeků chápe, že situace je těžká. Ale občané nejsou ochotní tolerovat to, aby opatření, která měla být učiněna během posledních dvaceti let,  byl přijata během měsíce a půl,“ vysvětlil BBC další z odborářů.

Oproti známým obrázkům z protestů mládeže v minulém roce ale tentokrát podle videozáběrů probíhají protesty poklidně, pouze jednou se demonstranti střetli s policisty, kteří proti nim použili slzný plyn.

Nic jsem neukradl, tak proč mám platit?

Premiér Jorgos Papandreu, který je dnes na návštěvě Paříže, opakuje, že země se pod těžkými dluhy zhroutí, pokud každý nepřispěje k řešení. Odbory to však nepřesvědčuje a žádají, aby náklady překotného utrácení všech minulých vlád od éry Papandreova otce Andrease z 80. let hradili boháči a finančníci. "Nebyli to pracující, kdo sebrali všechny peníze, byla to plutokracie. To oni by je teď měli odevzdat zpátky," řekl agentuře AP penzionovaný námořník Alexandros Potamitis.

Zaměstnankyně státního důchodového fondu Vassiliki Romanisová naopak připouští, že mnozí státní zaměstnanci mají vysoké platy a že často mohu odcházet do důchodu po pouhých 20 letech ve službě. "Nemohu říct, že vládní opatření jsou úplně špatná, myslím si ale, že ke mně jsou nefér," řekla.

"O tyhle problémy (Řecka s dluhy) se nestarám. Neukradl jsem jediné euro, tak proč bych měl platit?" říká důchodce Christos, který neuvedl příjmení ze strachu, že mu vláda za stížnosti vezme penzi 640 eur (asi 16.700 Kč) měsíčně, která, jak řekl, je "taktak na přežití".

Evropa chce Řecko zachránit sama, bez pomoci MMF

K rozhovorům o řešení kritické situace v Řecku se ve čtvrtek sešli činitelé eurozóny pod vedením Německa. Podle francouzského listu Le Monde by měl ještě dnes vzniknout plán, jak zemi zachránit před bankrotem. Pomoc by podle zdrojů Le Monde měla být natolik velká, aby Atény nemusely žádat o půjčku Mezinárodní měnový fond.

Le Monde zároveň uvedl, že Německo jedná s prezidentem Evropské centrální banky Jeanem-Claudem Trichetem a předsedou euroskupiny ministrů financí zemí eurozóny Jeanem-Claudem Junckerem. ECB zprávu komentovat odmítla. Trichet ale v úterý nečekaně zkrátil návštěvu Austrálie a odcestoval urychleně zpět do Evropy.

O tom, jak čelit první vážné krizi v eurozóně budou její představitelé jednat i ve čtvrtek na mimořádném summitu Evropské unie.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist