Opatření se týká všech letů do Spojených států odbavovaných z pařížského letiště Roissy. "Cestující si bude moci vybrat: pokud odmítne (tělesný) skener, bude si vždy moci zvolit osobní prohlídku," řekl mluvčí DGAC Eric Héraud. Jedná se o zkušební provoz, podoba kontrol se prý může časem změnit. Konečná podoba letištních kontrol v Paříži vyplyne z debaty, kterou o návrhu zákona v úterý zahájili francouzští poslanci, poznamenala agentura AFP.
Vyšetřovatelé: Pád etiopského letadla, při kterém zemřelo 90 lidí, zavinil pilot - čtěte ZDE
ANIMACE Jak může bouřka či turbulence způsobit nehodu letadla - čtěte ZDE
Opatření je součástí podobných kroků ke zvýšení bezpečnosti na letištích, jak požadují hlavně Spojené státy po prosincovém nezdařeném atentátu proti americkému letounu. Na jeho palubu se tehdy dostal přes letištní kontrolu v Amsterodamu útočník se silnou výbušninou.
Francie nezavádí tělesný skener poprvé. Před rokem se experimentálně zaváděl už na letišti v Nice na jihovýchodě Francie, ale pak se od jeho užívání ustoupilo na nátlak organizací hájících právo na soukromí.
Kritici tvrdí, že skenery umožní pracovníkům letištní kontroly prohlížet si "nahá" těla cestujících. Podle odborníků ale díky novým technologiím zachycují postavu spíše schematicky. S jejich rozmísťováním už v Evropě začali Nizozemci a Britové, brzy tak nejspíš učiní i Italové.
Ministr vnitra Martin Pecina 10. ledna sdělil, že česká vláda do měsíce sdělí Evropské unii českou pozici k zavádění tělesných skenerů na letištích.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist