"Kremelští hackeři opět v akci", takové byly minulý týden titulky na velké části ruských zpravodajských serverů.
Už sedm dní se totiž uživatelé internetu nemohou připojit k serveru novin Novaja gazeta známých pro svůj ostře kritický postoj vůči Kremlu. Neznámí hackeři server zablokovali pomocí DDoS útoku.
´
Útoky napodobují výpadky webu způsobené vysokou návštěvností v jednom okamžiku. Web za týden registruje průměrně 250.000 návštěv. Jen ve čtvrtek, kdy útoky hackerů vrcholily, to ale podle zástupce šéfredaktora Andreje Lipského bylo 1,5 milionu návštěv za sekundu. Útočníci nejsou známi.
"Jasně to nebyli amatéři, neudělali to ani výtržníci. Je to záměrný čin. Můžeme se jen dohadovat, kdo za tím stojí," řekl podle agentury AP zástupce vedoucího redakce Andrej Lipskij.
Pokud lidé, kteří si služby hackerů objednali, chtěli zabránit šíření informací, museli být zklamáni. Efekt byl přesně opačný. Článek Julie Latyninové Roj neboli Antipekař, který vtipně a poměrně přesně popisuje fungování putinského systému za pomoci srovnání s termity, byl jedním ze žhavých kadidátů na "zneškodnění" ze strany neznámých hackerů.
Jenomže ještě během prvního dne útoků ho přetiskly stovky bloggerů a článek se stal jedním z nejdiskutovanějších materiálů.
Sama Latynina tvrdí, že útoky nemají smysl. "Lidi si prostě odpracovávají peníze z Kremlu. Ale pokud ten útok přišel kvůli nějakému článku, tak to byly nejspíš materiály o konfliktu v moskevské čtvrti Rečnik," napsala na blog Latynina.
Ruská policie zatýká novináře jak se jí zamane. Média se bouří - čtěte ZDE
Místní volby v Rusku: Medveděv své sliby o demokracii nenaplnil - čtěte ZDE
S čím lidé, stojící za hackerským útokem nepočítali, byla vlna solidarity mezi jinými novináři. Od opozičního časopisu The New Times nebo vůči Kremlu neméně kritického serveru grani.ru to tolik nepřekvapilo, ale své webové stránky k přetiskování materiálů Novoj gazety nabídla i radiostanice Echo Moskvy a dokonce i státní tisková agentura RIA-Novosti.
V současnosti nové materiály i celá čísla v pdf formátu redakce publikuje na svém redakčním blogu na mezi Rusy velmi populárním serveru Livejournal.com. Tam je relativně v bezpečí, protože tuto službu používá několik milionů Rusů včetně mnoha novinářů, publicistů i politiků. Ostatně když před dvěmi týdny prezident Medveděv vyzval gubernátory, aby komunikovali s obyvatelstvem prostřednictvím internetu, měl na mysli především Livejournal.
Ruští hackeři na tento server zaútočili jen jednou, když se snažili během rusko-gruzínské války v roce 2008 zablokovat tbiliského bloggera cyxymi, podařilo se jim ale paralyzovat celý server. To by si nyní asi nedovolili, vždyť na Livejournaalu má svůj blog i sám Dmitrij Medveděv.Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist