Závěr studie, kterou zveřejnila dětská nemocnice v kanadské Albertě, zní téměř banálně: Lyžař nebo snowboardista, který nosí helmu, snižuje riziko vážného poranění hlavy až o 35 procent. Informovala o tom agentura Reuters.

Kanadský výzkumný tým zpracoval dvanáct studií provedených v zemích Evropy, Severní Ameriky a Asie, které se snažily zachytit vztah mezi nošením helem a úrazy hlavy a krku. Ze souhrnné zprávy vyplývá, že 19 procent úrazů na sjezdovkách tvoří poranění hlavy a čtyři procenta poranění krku.

Z údajů Horské služby ČR ovšem plyne, že na českých sjezdovkách jsou dnes poranění hlavy nejčastější diagnózou, a teprve za nimi jsou nejrůznější zlomeniny končetin.

„V šedesáti až sedmdesáti případech ze sta si lyžaři při pádu nějakým způsobem poraní hlavu. Tragické následky přitom mohou mít i banálně vyhlížející nehody. Stačí, aby se člověk při pádu uhodil hlavou o kus ledu,“ uvedl člen Horské služby České republiky Jiří Oupický ze skiareálu v Lipně nad Vltavou. Podle záchranářů jsou přitom lyžaři bez helem problémem právě českých sjezdovek.

Na to, že i nevinný pád může skončit tragicky, upozorňuje agentura Reuters, když připomíná loňskou smrt pětačtyřicetileté americké herečky Natashy Richardsonové, která se při lyžování v Kanadě uhodila do hlavy a na následky zranění zemřela. Statistiky říkají, že při poranění hlavy je riziko smrti pětkrát vyšší než při ostatních úrazech.

Kanadský výzkum se také snažil podchytit, zda nošení helem naopak nemůže u lyžaře či snowboardisty vyvolat falešný pocit bezpečí, což může vést k agresivnějšímu chování na sjezdovce. Vědci došli k závěru, že pro toto tvrzení nejsou relevantní závěry.

Lékaři i horští záchranáři se shodují, že by nošení helmy při zimních sportech mělo být samozřejmostí, ale že to problém úrazů na českých sjezdovkách nevyřeší. „Přilba je samozřejmě jako prevence dobrá, ale pokud budou lidé jezdit jako šílenci, tak jim nebude nic platná," varoval například náčelník krkonošské Horské služby Adolf Klepš.

Podívejte se: Sjezdovka je místo, kde v bezpečí není ani ten nejopatrnější lyžař