I Mjong-bak, kterého cituje agentura Reuters, rovněž uvedl, že se severokorejská ekonomika potácí pod sankcemi OSN, jež byly na KLDR uvaleny jako trest za loňský jaderný test. Dodal ale, že vzpurný stát má zatím daleko ke kolapsu a prezident Kim Čong-il má vládu pevně v rukou.
KLDR tento týden odpálila stovky dělostřeleckých salv směrem ke sporné námořní hranici s Jižní Koreou; všechny střely ale skončily v moři v severokorejských teritoriálních vodách. Jižní Korea odpověděla střelbou do vzduchu. Při incidentech nebyl nikdo zraněn a nevznikly žádné materiální škody.
I Mjong-bak míní, že se Pchjongjang možná střelbou na amerického vojenského spojence Jižní Koreu snaží prosadit svůj požadavek na jednání s Washingtonem o dohodě, jež by formálně ukončila korejskou válku. Tu obě Koreje svedly v letech 1950 až 1953 a skončena byla jen uzavřením příměří, nikoli mírovou dohodou. Severní a Jižní Korea tak formálně zůstávají ve válečném stavu.
Do Jižní Koreje připlulo sedm lidí z KLDR. Chtějí se ale vrátit - čtěte ZDE
KLDR je černá díra na peníze, tvrdí OSN. Je bohatá a lidé stále hladoví - čtěte ZDE
USA trvají na tom, že mírová dohoda bude možná jen tehdy, až KLDR skoncuje se svými jadernými ambicemi. Washington nicméně připouští, že by bylo možné o mírové dohodě jednat i v rámci šestistranných jaderných rozhovorů, jichž se kromě obou korejských států a USA účastní Japonsko, Rusko a Čína.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist