Haiti, které 12. ledna zasáhlo ničivé zemětřesení, požádalo na mezinárodní konferenci uspořádané k obnově této karibské země v kanadském Montrealu o tři miliardy dolarů (asi 55 miliard korun). Dvě miliardy (37 miliard korun) mají být určeny pro výstavbu nových bytů, zbytek pak připadne na obnovu infrastruktury a vládních budov.
"Nejsme tady jen jednoduše proto, abychom prosili o pomoc. Máme plán navržený Haiťany pro Haiťany," řekl haitský premiér Jean-Max Bellerive. Zdůraznil, že navzdory mezinárodní pomoci si jeho země chce uchovat kontrolu nad obnovou.
Zemětřesení před dvěma týdny zabilo přes 150.000 lidí a zanechalo statisíce zraněných a lidí bez domova.
Montrealské konference se vedle americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, kanadského premiéra Stephena Harpera a francouzského ministra zahraničí Bernarda Kouchnera zúčastnili představitelé dalších deseti zemí. Tato skupina se také rozhodla uspořádat v březnu v newyorském sídle OSN dárcovskou konferenci. Setkání v Montrealu tak mělo připravit jednotný postup obnovy Haiti.
Haitská vláda představila plány na obnovu zničené metropole Port-au-Prince. Chce na určitý čas uzavřít centrum města, aby mohly být odstraněny trosky a vybudovány nové stavby.
"Musíme přimět lidi k tomu, aby odešli do svých domovských provincií tím, že jim tam zlepšíme životní podmínky," prohlásil Jean Baleme Mathurin, hospodářský poradce haitského premiéra. Podle Mathurina doposud opustilo metropoli 400.000 ze třech milionů obyvatel.
Haiti potřebuje jasnou "cestovní mapu" ke koordinaci obnovy země, řekl televizi CBS kanadský ministr zahraničí Lawrence Cannon. Ve hře je podle něj jako klíčová větrná energie, která může zemi pomoci stát se nezávislou na fosilních palivech.
Zemětřesení na Haiti už patří počtem obětí k nejhorším deseti v celé historii - čtěte ZDE
Haitská bilance: Potvrzeno je 150 tisíc obětí, ale může jich být až 350 tisíc - čtěte ZDE
"Technologie se stane rozhodujícím prvkem, aby země opět mohla vstát z trosek," řekl Cannon. "Haiti a ti, kteří chtějí pomoci, by měli využít každou příležitost, aby vystavěli zemi lépe, než bývala."
Světový program pro výživu (WFP) varoval, že přeživší bude nutné zásobovat déle, než se předpokládalo. "Původně jsme počítali se dvěma miliony lidí, kterému budeme muset zaopatřovat šest měsíců. Nyní vycházíme z nejméně dvanácti měsíců," řekla v New Yorku ředitelka WFP Josette Sheeranová.
Projekt na Haiti bude podle ní jedna z největších výzev programu pro výživu za posledních 40 let. Sheeranová vyzvala všechny armády světa, aby pro zbídačený stát uvolnily všechny postradatelné konzervy s jídlem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist