Sbírky pro Haiti

Arcidiecézní charita Olomouc

DMS HAITI na číslo 87 777

účet č.: 35-1868350237/0100, VS 99999

Člověk v tísni

DMS SOSHAITI na číslo 87 777

účet č.: 4095 4095/0300

ADRA

DMS ADRA na číslo 87 777  

účet č.: 4028 4028/0300, VS 391

UNICEF

DMS UNICEF na číslo 87 777 

účet č.: 11771177/0300, v.s. 800 

Haiťanům, které po zemětřesení zavalily trosky budov, utíká čas. Na masivnější pomoc z Evropy si ale budou muset ještě počkat. Záchranářský tým nabízí i Česko, které ale počká do pátku na rozhodnutí Evropské unie. "Mělo by proběhnout jednání skupiny pro zkoordinování pomoci všech členských zemí," uvedl premiér Jan Fischer.

"Unie deklarovala, že ze společného rozpočtu bude poskytnuta finanční pomoc. Takže my čekáme na výsledky (jednání), abychom podle toho přizpůsobili cílení naší pomoci," vysvětlil Jiří Beneš z tiskového odboru ministerstva zahraničí. Jsme připraveni vyslat do Haiti pomoc finanční i materiální," řekl Fischer.

Je to nejvyšší možná částka, o jaké může ministerstvo zahraničí rozhodnout bez schválení vlády. Peníze půjdou prostřednictvím Dětského fondu OSN (UNICEF) na obnovu zdrojů pitné vody. Přispět hodlá i česká vláda, o výši pomoci rozhodne na svém pondělním zasedání.

Beneš vidí cestu v tom, že Česko pošle do země spíše peníze než materiální pomoc. Tu zvládnou lépe zorganizovat země z regionu a mezinárodní organizace jako OSN a UNICEF, které na místě působí, dodal. 

Do postižené oblasti chtějí ale vyrazit dobrovolní záchranáři. Pokud liberecká společnost Hand for Help získá na misi rychle peníze, odletí na Haiti nejpozději v sobotu asi osmičlenná výprava i s kynology a se psy na vyhledávání zavalených lidí. V opačném případě pocestuje na Haiti pravděpodobně za deset až 14 dní o něco větší tým zdravotníků s malou polní nemocnici. 

Lékaři bez hranic vysílají na ostrov dalších 70 spolupracovníků, včetně chirurga z ČR. Součástí týmů jsou i nefrologové, kteří se specializují na ledvinová onemocnění, k nimž dochází v důsledku vnitřních zranění utrpěných při zemětřesení.

Jak můžete pomoct?

České humanitární organizace již vyhlásily veřejné sbírky na pomoc obětem ničivého zemětřesení. Lidé mohou peníze posílat na čísla účtú organizací Člověk v tísni, ADRA nebo Arcidiecézní charita Olomouc (podrobnosti v boxu v levém sloupci). Češi by mohli Haiťanům nejvíce pomoci finančními dary," řekl serveru iHNed.cz Radek Špinka, český koordinátor Adry pro pomoc postiženému karibskému ostrovu. Jeho organizace už zajistila pro Haiťany milion tablet na čištění vody.

Špinka si také myslí, že každá minuta je pro lidi zavalené troskami důležitá. Podle něho by měla být Evropská unie už připravená předem na podobné situace a rozhodovat okamžitě. To, že se Evropa bude radit až zítra, bude prý pro některé Haiťany osudové. "Navíc se v epicentru projevily dotřesy," řekl serveru Špinka.

Češi volání o pomoc vyslyšeli. Jen na kontech organizace Člověk v tísni se už sešlo okolo 1,3 milionu korun, ADRA hlásí 700.000 korun. "Zdá se, že ta odezva je poměrně velmi silná. Česká veřejnost tak jako už mnohokrát ukazuje, že je solidární, byť ta katastrofa je na druhé straně zeměkoule," řekl šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.

Půl milionu korun poslali lidé pomocí dárcovských textových zpráv, další půlmilion se sešel přímo na účtu. Celkem 300.000 korunami z vlastních prostředků přispěl Klub přátel Člověka v tísni. "V tom prvním období prvních dvou týdnů bude potřeba taková ta úplně klasická prvosledová humanitární pomoc po katastrofě tohoto typu. To znamená pitná voda nebo prostředky k čištění vody, jídlo, základní léky, deky a zajištění střechy nad hlavou," poznamenal Pánek.

Částku 10 tisíc dolarů například nabídla obětem také organizátorka soutěže Česká Miss, jejíž finalistky jsou v Dominikánské republice, která s Haiti leží na stejném ostrově Hispaniola. 

Pohřešovaný kněz se ozval

Na ostrově bylo v době neštěstí podle Asociace cestovních kanceláří asi 800 českých turistů. Všichni jsou v pořádku, nebyly přímo v Haiti, ale v sousední Dominikánské republice. Nejasný byl osud kněze Romana Musila z Arcidiecézní charity Olomouc, se kterým se jeho organizaci nepodařilo navázat spojení.

Musil je v pořádku a spolupracovnice charity Eva Dostálová by na tom měla být stejně. Kněz to ve středu večer sdělil svému ústředí prostřednictvím satelitního e-mailu.

Musil byl v úterý v severní části země, kde byly otřesy jen slabé, a nebyl nijak postižen. "Já se teď nacházím na severu země v Port-de-Paix, kde nás to zasáhlo jen silou 1,5 stupně Richterovy stupnice, a přesto se tu všechno klepalo jako sulc. S Port-au-Prince to zatřáslo se 7,3 stupně a situace je tam příšerná," napsal Musil.

Kněz se teď prý bude snažit dostat se do postižených oblastí. Situaci ale kromě zhroucení infrastruktury komplikuje také déšť. Nezvěstných zůstává také 30 až 50 dětí z projektu adopce na dálku, o které se organizace starala. Pravděpodobně se nachází v oblasti nejvíce zasažené otřesy.

Ránu zasadilo úterní zemětřesení především haitskému hlavnímu městu Port-au-Prince. Odhady počtu usmrcených se pohybují mezi 50 tisíci a 500 tisíci, skutečný počet obětí zatím nikdo nezná. 

Do dvoumilionového města v noci na čtvrtek začala proudit mezinárodní pomoc. Port-au-Prince začíná pociťovat nedostatek pitné vody, sílí obavy z epidemií a z rabování. Pomoc záchranářů se soustřeďuje na vyhledávání živých, odklízení trosek, obnovu komunikací, poskytnutí první pomoci zraněným, ale i na zajištění bezpečnosti a odklízení mrtvých. Se zásilkou vaků na ukládání mrtvých těl přiletělo ze Ženevy zvláštní letadlo Světové zdravotnické organizace.

Zahájit mohutnou záchrannou akci na pomoc karibskému státu nařídil americkým ozbrojeným silám prezident Barack Obama.  Z Francie odletěl tým 65 odborníků na rozebírání zřícených budov, Španělsko na Haiti vyslalo tři letadla záchranářů se stovkou tun stanů a pokrývek. Izrael posílá skupinu elitních armádních lékařů a inženýrů.