Protikorupční policie v úterý znovu obvinila miliardáře Davida Berana. Viní jej z daňového úniku ve výši 180 milionů korun. Informoval o tom server Novinky.cz. Policie Berana obvinila již loni v červnu, státní zástupce pak ale usnesení o zahájení trestního stíhání zrušil. Podle serveru Novinky.cz je nyní stíhán za stejný skutek, kvůli kterému byl obviněn loni. Policie pouze snížila výši škody, kterou Beran údajně státu způsobil, napsal server.

"Právě nám bylo doručeno usnesení o zahájení trestního stíhání dotyčného pana Berana," řekla serveru mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová. Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek nechtěl obvinění komentovat.

Beran byl podle serveru Novinky.cz pozván na policii k podání vysvětlení. "Poté, co se osobně dostavil, obdržel od vyšetřovatele nové usnesení o zahájení trestního stíhání, proti kterému si okamžitě podal stížnost. Samotný výslech nakonec neproběhl, Beran si vzal čas na jeho přípravu," uvedl server. Podnikatel od počátku tvrdí, že je nevinen.

Původní škoda: 250 milionů 

Protikorupční policie Berana loni obvinila z trestného činu krácení daně, poplatku a podobné povinné dávky ve výši 250 milionů korun. Daňového úniku se podle policie dopustil v letech 2001 až 2007 ve své finanční společnosti Profi Credit Czech. Podle dřívějších informací médií ho policisté viní z toho, že si jeho společnost brala úvěry od společností sídlících na britském ostrově Man a v Nizozemsku. Beran však podle původního obvinění zatajil, že je osoba spojená s těmito zahraničními firmami, což by znamenalo, že by musel zaplatit vyšší daň.

Úvěrová společnost Profi Credit Czech vedle ČR podniká i na Slovensku, v Polsku, Rumunsku a Bulharsku. O Beranovi se v posledních letech hovořilo především v souvislosti s řadou soudních i arbitrážních sporů pramenících zejména z jeho někdejší spolupráce s Karlem Komárkem a skupinkou KKCG.

Spory se týkají akcií Vítkovice Holding. Beran i Profi Credit Czech již dříve naznačili, že policejní zásah ve firmě mohl mít souvislost právě s finančníkovými nevyřešenými spory s bývalými kolegy. Před lety odhadovala média hodnotu Beranova majetku na více než 20 miliard korun.

Vizitka podnikatele Davida Berana

Datum narození: 26. září 1967

Vzdělání: Po gymnáziu studoval biochemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, ze školy odešel před státnicemi

Kariéra: Podnikat začínal v roce 1991 jako prodejce kopírek, brzy se zaměřil na leasing a půjčky firmám i občanům, pak peníze investoval i do různých, zejména průmyslových podniků. Základem jeho podnikání je úvěrová společnost PROFI CREDIT Czech (původně Profireal), která kromě ČR podniká i na Slovensku, v Polsku, Rumunsku a Bulharsku.

Rodina: Je rozvedený, dlouhá léta žije s Miss ČR 1997 Terezií Dobrovolnou, se kterou má dvě dcery, z manželství má syna.

 

Spory a obvinění:

- V posledních letech Beran vedl a stále vede řadu soudních i arbitrážních sporů, které pramení zejména z jeho někdejší spolupráce s Karlem Komárkem a skupinkou KKCG. Oba podnikatelé se na přelomu tisíciletí podíleli například na privatizaci strojíren Vítkovice, plánovali také spojení firem Vítkovice, ŽDB a Bonatrans ve velký strojírenský holding. Oba se ale poté rozešli ve zlém a v několika kauzách po sobě navzájem požadují miliardy korun.

- Podle nálezu rozhodčího soudu z ledna 2008 musí Beran společníkovi Janu Světlíkovi odprodat 45 procent akcií společnosti Vítkovice Holding. Beran rozhodnutí napadl žalobou, Městský soud v Praze jí však nevyhověl. Odvolací pražský vrchní soud loni v červenci rozhodnutí prvoinstančního soudu potvrdil.

- Akcie Vítkovic si nárokuje i firma KKCG Industry podnikatele Karla Komárka, podle které jí Beran cenné papíry prodal v listopadu 2005. KKCG se akcií domáhala prostřednictvím mezinárodní arbitráže. Mezinárodní rozhodčí soud v Paříži loni v květnu rozhodl o tom, že má Beran vrátit 45 procent akcií společnosti Vítkovice Holding (VH) právě KKCG.

- V prosinci 2008 Vrchní soud v Praze změnil předchozí rozsudek krajského soudu a rozhodl, že se David Beran musí Komárkovi omluvit a zaplatit 100.000 korun. Důvodem byly Beranovy výroky v tisku.

- Beranova společnost TH Real je nepřímo zapojena i do sporu o palác na Malé Straně, který v roce 2001 vyměnilo ministerstvo vnitra s firmou Bayton za panelový dům v Řepích. TH Real palác koupila a chtěla v něm vybudovat byty. Bayton ale transakci později napadl u soudu a dožaduje se vrácení domu v Řepích.

- Loni v únoru zasáhla ve firmě PROFI CREDIT Czech policie, v červnu pak protikorupční policie Berana obvinila z trestného činu krácení daně, poplatku a podobné povinné dávky ve výši 250 milionů korun, kterého se údajně dopustil v letech 2001 až 2007. Policie původně Berana stíhala jako uprchlého, protože neznala místo jeho pobytu, vrchní státní zastupitelství na něj navíc připravovalo evropský zatykač; nakonec se k výslechu dostavil.

- Státní zástupce ale loni na podzim usnesení o zahájení trestního stíhání Berana zrušil. Protikorupční policie dnes Berana znovu obvinila, a to za stejný skutek, pouze snížila výši údajné škody na 180 milionů korun.



Ostatní:

- Před třemi lety, ještě než arbitráž rozhodla o tom, že musí vrátit podíl ve Vítkovicích Světlíkovi, odhadovala média hodnotu Beranova majetku na více než 20 miliard korun.