Pravděpodobný budoucí eurokomisař Štefan Füle prošel grilováním v evropském parlamentu, aniž by se pořádně zapotil. Většinu odpovědí poslancům totiž zaobalil do diplomatických frází, aniž by si za to vysloužil kritiku jako v pondělí baronka Catherine Ashtonová.

Tříhodinové sezení v Bruselu se točilo převážně kolem postoje Füleho k Turecku, k Balkánu a k Rusku. V nové komisi bude mít totiž český diplomat na starost jednak další rozšiřování EU, jednak vztahy se sousedy.

VIDEO: Záznam Füleho vystoupení v Evropském parlamentu - zde

"Dovedu si představit, že Turecko se stane členem EU," byla jedna z mála aspoň trochu konkrétních odpovědí, jíž Füle pronesl. A europoslanci z výboru pro zahraniční vztahy mu za to vděčně zatleskali.

A když po něm chtěl Barry Madlener, nizozemský nezařazený poslanec, aby se omluvil za svou komunistickou minulost, umně se mu vykroutil: „Každý máme nějakou historii. Podstatné je, že když jsem byl dospělý a mohl jsem se svobodně rozhodnout, dal jsem své schopnosti do služeb České republiky, teď bych totéž rád udělal pro EU.“

Nicméně europoslanci byli k českému politikovi poměrně smířliví, nekladli mu nijak záludné dotazy, většinou pátrali po tom, zda má konkrétní plány v té či oné oblasti (vztahy s Běloruskem, kritická situace v Bosně a Hercegovině, přistoupení Turecka, klesající popularita integrace v členských zemí EU). Jejich požadavky se ale často opakovaly.

„Ukázal jste, že jste na novou funkci dobře připraven a že budete s parlamentem spolupracovat. Od nás dostanete zelenou,“ shrnul „grilování“ německý zahraničněpolitický expert Elmar Brok.