"Chceme vědět, co se stalo," vzkázal ve čtvrtek do Bratislavy mluvčí Evropské komise skrz irský list the Irish Times. Na mysli měl víkendový incident z Popradu, při kterém slovenský pasažér nevědomky převezl balíček s trhavinou na letecké lince do Dublinu. Slováky tím překvapil, ještě ve středu, když celá záležitost vyplula na povrch, totiž komise uvedla, že incident pokládá za přístupný.

Irský deník v té souvislosti připomíná, že evropské právo požaduje, aby členské státy EU prováděly na letištích bezpečnostní testy, ale neupřesňuje jejich podobu. Komise má nicméně právo kontroly.

Balíček s téměř sto gramy výbušniny RDX vložil do zavazadla cestujícího policejní psovod při testu letištních protiteroristických opatření. Trhavina, kterou zapomněl odstranit, odletěla do Dublinu a byla zajištěna až po dvou dnech tamní policií.

Kromě psovoda se ve čtvrtek stal obětí skandálu šéf slovenské pohraniční a cizinecké policie Tibor Mako, který oznámil rezignaci. Odpovědnost za skandál nadále odmítá slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.

Evropský orgán se teď v podstatě postavil za Irsko. Tamní vláda totiž od počátku trvá na tom, že jí Slovensko musí vše podrobně vysvětlit. Mluvčí Evropské komise zatím odmítl specifikovat, o jaký druh vyšetřování půjde.

Brusel po popradských událostech znovu uvedl, že zvažuje iniciativu na zavedení skenovací technologie na posílení bezpečnosti cestujících, zároveň se ale stále zaobírá otázkami soukromí, ochraně údajů a zdraví.

Členské země Evropské unie se navíc zatím neshodují v názoru na zavádění tělesných skenerů na evropských letištích.