Obžalovaný líčení sledoval stejně jako při prvních jednacích dnech na přelomu listopadu a prosince mlčky, se zavřenýma očima a z invalidního vozíku. Soud v pondělí odmítl žádost obhajoby na zastavení procesu.

Žaloba Demjanjuka viní z toho, že se v Sobiboru v roce 1943 podílel na povraždění 27 900 Židů. Ve zřejmě posledním velkém procesu s předpokládaným pachatelem nacistických zločinů vystupuje 40 příbuzných obětí jako vedlejší žalobci. Ti dnes líčili pohnuté osudy svých rodin.

Pozdvižení v sále však opět způsobil obhájce obžalovaného Ulrich Busch, když se na jednoho přeživšího obrátil s otázkou, zda údajná "židovská policie" nebyla "horší než nacisté".

Sám prý kdesi četl, že židovská pořádková služba v nizozemském sběrném táboře Westerbork zacházela s Židy určenými k transportu do Sobiboru hůře než příslušníci nacistických jednotek SS. Na žádost soudu však neuvedl zdroj svých informací. "Když zagooglujete, najdete to," citoval Busche server zpravodajského magazínu Focus.

Rozsudek padne nejdřív v květnu

Rozsudek nad Demjanjukem by měl mnichovský zemský soud vynést příští rok v květnu. Obžalovanému hrozí až 15 let vězení. Mnozí experti však pochybují, že se jej podaří odsoudit.


Mnichovský zemský soud v pondělí jako bezpředmětnou zamítl žádost obhajoby na zastavení procesu a na zrušení zatýkacího rozkazu. Obhajoba požadovala dodání dalších podkladových materiálů ze zahraničí, ale podle předsedajícího soudce Ralpha Alta žádné důležité podklady ve spisu nechybí.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist