Ve věku 53 let ve středu zemřel Jegor Timurovič Gajdar, muž, který zásadním způsobem ovlivnil podobu post-sovětského Ruska. Příčinou smrti byla krevní sraženina, uvedla agentura RIA Novosti. Podle spolupředsedy Gajdarovy strany Pravé dílo Leonida Gozmana Gajdar zemřel u sebe doma ve čtyři hodiny ráno místního času.

Jegor Gajdar zastával v první polovině 90. let řadu důležitých vládních funkcí, mimo jiné premiéra a ministra financí. Pod jeho vedením zahájilo Rusko reformy metodou "šokové terapie". Ty získaly velký obdiv světových liberálních ekonomů, ale na domácí scéně se staly široce nepopulární.

"Stál před výběrem mezi občanskou válkou a bolestivými reformami," řekl stanici Echo Moskvy Boris Němcov, náměstek předsedy vlády v Jelcinově kabinetu.

Podle Anatolije Čubajse, rovněž bývalého místopředsedy vlády, byl Gajdar velký muž. "Rusko může být šťastné, že ho mělo v jednom z nejobtížnějších období historie. Zachránil zemi před hladem, občanskou válkou a kolapsem."

Michail Gorbačov, který s Gajdarovými reformami nesouhlasil, řekl, že Gajdarovou největší slabinou bylo, že chtěl všechny problémy vyřešit naráz a jednou provždy.

Bolestivé reformy

Deregulace cen v roce 1992 způsobila silný propad životní úrovně a ztrátu sympatií mezi veřejností přivodila nejen Gajdarovi, ale i tehdejšímu prezidentu Borisu Jelcinovi.

"Životní úspory milionů Rusů byly kvůli reformám znehodnoceny a naopak skupince "oligarchů" daly šanci získat levně majetek bývalé supervelmoci. Tyto reformy, ačkoliv pro miliony byly velmi bolestivé, pomohly ruské post-sovětské transformaci a jejich zastánci tvrdí, že jsou základem desetiletého ekonomického boomu v letech 1999-2008," píše agentura Reuters.

Jegor Gajdar se narodil 16. března 1956 ve známé ruské rodině. Jeho dědeček Arkadij byl autorem knih pro děti, napsal například slavné příběhy Čuk a Gek nebo Timur a jeho parta. Gajdarův otec Timur byl vojenským zpravodajem listu Pravda a mimo jiné referoval o americké invazi v Zátoce sviní na Kubě.

Sám Jegor Gajdar vystudoval ekonomii na Lomonosově státní univerzitě v Moskvě. Před příchodem do vlády pracoval ve vědeckých institucích a také psal pro časopis Kommunist a deník Pravda.

Po odchodu z vládních funkcí stál v letech 1994-2001 v čele strany Demokratická volba Ruska, poté byl členem Svazu pravicových sil. V roce 2006 byl v Irsku hospitalizován s příznaky otravy, Gajdar poté tvrdil, že se ho snažili otrávit "nepřátele ruské moci".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist