Začne s novým rokem také nová éra v historii zbrojení a jaderné oblasti? Pokud se potvrdí zvěsti z Kremlu a Bílého domu a hlavy dvou klíčových světových hráčů Ruska a Spojených států podepíší vzájemnou dohodu o odzbrojení ještě před Vánoci, tak zřejmě ano. Přelomový dokument, jehož podpis se v uplynulých dnech spojoval s opětovnou návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze, má totiž nahradit dosavadní smlouvu START z roku 1991 a počítá s výraznou redukcí jaderného arsenálu.
Po čtyřech letech agentura OSN podnikla krok proti Íránu. Schválila rezoluci - čtěte ZDE
Zásadní moment ve vyjednávání o odzbrojení nastal v létě, kdy se Obama s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem dohodli na snížení maximálního počtu jaderných hlavic na úroveň 1500 až 1675 a na snížení počtu jaderných nosičů. V současné době má každá z obou velmocí připraveno k okamžitému použití 2000 až 3000 jaderných hlavic. USA mají 1200 a Rusko 816 nosičů. Jejich počet má být snížen na 500 až 1100 na každé straně.
Po Spojených státech a Rusku vedou v počtu držení jaderných zbraních Čína, Izrael, Francie a Velká Británie. Například Izrael má podle renomované organizace Sdružení pro kontrolu zbrojení dnes k dispozici arzenál čítající 75 až 200 jaderných zbraní.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist