Začne s novým rokem také nová éra v historii zbrojení a jaderné oblasti? Pokud se potvrdí zvěsti z Kremlu a Bílého domu a hlavy dvou klíčových světových hráčů Ruska a Spojených států podepíší vzájemnou dohodu o odzbrojení ještě před Vánoci, tak zřejmě ano. Přelomový dokument, jehož podpis se v uplynulých dnech spojoval s opětovnou návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze, má totiž nahradit dosavadní smlouvu START z roku 1991 a počítá s výraznou redukcí jaderného arsenálu.

Po čtyřech letech agentura OSN podnikla krok proti Íránu. Schválila rezoluci - čtěte ZDE

Zásadní moment ve vyjednávání o odzbrojení nastal v létě, kdy se Obama s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem dohodli na snížení maximálního počtu jaderných hlavic na úroveň 1500 až 1675 a na snížení počtu jaderných nosičů. V současné době má každá z obou velmocí připraveno k okamžitému použití 2000 až 3000 jaderných hlavic. USA mají 1200 a Rusko 816 nosičů. Jejich počet má být snížen na 500 až 1100 na každé straně.

Po Spojených státech a Rusku vedou v počtu držení jaderných zbraních Čína, Izrael, Francie a Velká Británie. Například Izrael má podle renomované organizace Sdružení pro kontrolu zbrojení dnes k dispozici arzenál čítající 75 až 200 jaderných zbraní.