Člověk se ubytuje v hotelovém pokoji, a za spotřebovanou elektřinu zaplatí navíc.
Místo letadla jezdí vlakem, na kratší vzdálenosti na bicyklu či pěšky. V restauraci odmítne, aby se mu servíroval v nápojích led, maso jí zřídka. Dobrovolně se zříká energeticky náročných požitků.
Nebo zaplatí vysokou cenu - za letenky i jízdu autem.
Ideální svět, jak si ho představuje Rádžendra Pačaurí - nepřehlédnutelná hvězda klimatických konferencí posledních let.
Na summitu v Kodani vede svou další bitvu za omezení skleníkových plynů.
Časopis Foreign Policy řadí Pačaurího mezi sto nejvlivnějších myslitelů planety. "Jeho zásluhou je, že spojení mezi aktivitami člověka a změnou klimatu se stalo běžně přijímanou myšlenkou," tvrdí americký magazín.
Ne všichni jsou ale z Pačaurího teorií nadšení.
Less Meat = Less Heat
"Less Meat = Less Heat", zní nejkontroverznější z hesel, které dlouhovlasý Ind s prošedivělým vousem, šéf Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC), prosazuje.
Pačaurí není klimatolog, ani biolog. Jako ekonom a strojní inženýr začínal navrhováním motorů na železnici. Stávající kariéru, která mu vynesla Nobelovu cenu míru, zahájil až později - jako šéf indického Institutu pro energii a zdroje.
Bylo to paradoxně právě maso, které ho mediálně proslavilo víc než katastrofické teorie o tání ledovců a hrozícím zániku celých států.
Když OSN loni oznámila, že produkce masa se podílí celou pětinou na celosvětové produkci skleníkových plynů, vedlo to Pačaurího k nepopulárnímu návrhu, aby ho lidé jedli méně.
Na svém blogu se přiznává, že od té doby obdržel mnoho nelichotivých reakcí.
Zachraňte klima, otevřte peněženky - čtěte ZDE
Nejen klimatický boj. V Kodani se čeká válka o peníze - čtěte ZDE
"Lidé mi dokonce posílali e-maily, v nichž říkají, že protože jsem vegetarián, nedostává se mému mozku dost výživy a proto jsem mohl vystoupit s takovým návrhem," píše Pačaurí.
Gándhí jako environmentalista
Úroveň konzumu je ale podle Pačaurího ve vyspělých zemích neudržitelná.
"Přehnali jsme to, opravdu," vzkazuje těm, kteří si myslí, že konference v Kodani se týká jen velmocí, velkých průmyslových podniků a nesrozumitelné hry o procenta závazků.
Lichotí mu, když jeho teorie srovnávají s asketismem jiného slavného Inda, Mahátmy Gándhího.
"Myslím, že Gándhí byl původem environmentalista. Rozuměl realitě zneužívání a nadužívání globálních statků," tvrdí Pačaurí, který Gándhího nazývá "apoštolem aplikované ekologie".
Za sedm let, po které klimatický panel OSN vede, ale dospěl k názoru, že stávající generaci se mu už ke změně hodnot přimět nepodaří.
"Změnu provedou až mladí lidé," věří Pačaurí. "Budou mnohem citlivější, než dospělí, kteří jsou zkorumpovaní způsoby, na které jsme navyklí léta."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist