O méně než jedno procento zvítězil podle oficiálních výsledků druhého kola rumunských prezidentských voleb Traian Basescu nad svým sociálně demokratickým vyzyvatelem Mirceou Geoanem.

Středo-pravicový stávající prezident Basescu získal 50,33 procenta hlasů, bývalý ministr zahraničí Geoana 49,66 procent.

Odhady založené na dotazování voličů po vhození hlasu do urny ale dávaly mírný náskok druhému jmenovanému, bývalému ministrovi zahraničí. Mircea Geoana se proto již v neděli prohlásil za vítěze a nyní tvrdí, že hlasování bylo zmanipulované ve prospěch stávajícího prezidenta.

"Máme důkazy o podvodech," řekl agentuře Reuters viceprezident sociálních demokratů Liviu Dragnea. "Jsou to výsledky povolebních průzkumů, vysoký počet anulovaných hlasů, masová volební turistika a další věci, které nás jasně nutí zpochybni výsledky," uvedl Dragnea.

Nařčení z manipulací zaznívalo z obou stran už o víkendu. Policie dostala přes 250 oznámení o možných podvodech ve zvláštních volebních stanicích, které byly zřízeny pro mimořádné případy, kdy lidé nemohou volit v místě bydliště. Ústřední volební komise uvedla, že v takových centrech odvolilo více než 305 tisíc lidí, což je mnohem více, než se očekávalo. Svědci tvrdí, že lidé byli k těmto střediskům sváženi autobusy poté, co už odvolili jinde.

Volby v Rumunsku byly ostře sledované i kvůli ekonomické situaci v zemi silně zasažené ekonomickou krizí. Kvůli nedostatku účinných opatření ze strany vlády pozdržel Mezinárodní měnový fond výplatu půjčky, Evropská unie zase Rumunsko – stejně jako sousední Bulharsko – dlouhodobě kritizuje kvůli vysoké míře korupce.

Hned po Bulharsku je navíc Rumunsko druhou nejchudší zemí Unie, jeho ekonomika dosahuje na 46 procent HDP v EU.