Při bombovém útoku v somálském Mogadišu přišlo ve čtvrtek o život nejméně 19 lidí, mezi nimi také tři ministři slabé, Západem podporované somálské vlády. Informovala o tom agentura Reuters. Nálož explodovala v hotelu v hlavním městě této východoafrické země. Očití svědci uvedli, že dalších nejméně 30 lidí bylo zraněno. Bombový útok má podle sdělení Africké unie na svědomí sebevražedný atentátník.

Podle agentury Reuters přišel o život ministr zdravotnictví Qamar Aden Ali, ministr školství Ahmed Abdulahi Waayeel a ministr vysokého školství Ibrahim Hassan Addow. Členové vlády se v hotelu Shamo podle agentury AP účastnili slavnostní univerzitní promoce studentů medicíny, informatiky a strojírenství.

Agentura AFP s odvoláním na vládní zdroje uvedla, že při explozi byl zraněn také ministr sportu Suleyman Olad Roble. O život přišli i dva somálští novináři, další dva byli údajně vážně zraněni.

Očití svědci uvedli, že šlo o atentát namířený proti členům vlády. Podle somálského ministra informací byl atentátník převlečen do ženských šatů.

Jde o nejhorší útok v Somálsku od června, kdy radikální islamisté ze skupiny Šabáb v centrálním Somálsku při sebevražedném atentátu zabili somálského ministra bezpečnosti a dalších 30 lidí.

O dnešních pachatelích zatím nejsou k dispozici žádné podrobnosti. Agentura Reuters však uvedla, že podezření padlo na radikální islamisty.

Somálsko nemá funkční vládu od roku 1991, kdy povstalecké klany svrhly prezidenta Mohammeda Siada Barreho. Přechodná vláda prezidenta šajcha Sharifa Sheikha Ahmeda kontroluje jen malou část země. Šabáb spolu s dalšími radikálními islamisty bojují proti vládním jednotkám a mírovým silám Afrického svazu a chtějí v Somálsku prosadit vládu podle své přísné interpretace islámského práva šaría.

Z chaosu v zemi podle expertů profitují radikální povstalecké skupiny, z nichž některé mají podle USA vazby na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Bezvládí je výhodné také pro somálské piráty, kteří působí v Adenském zálivu i hluboko v Indickém oceánu.

Související