Irácký velvyslanec v ČR Zía Hádí Mahmúd Dabás podle televize Nova řekl, že o chystaném atentátu na pražské sídlo rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda informoval české bezpečnostní složky on. V době Saddámova režimu žil v exilu ve Vídni. O plánech se prý dozvěděl od tehdejšího konzula.

"Konzul iráckého velvyslanectví utekl do Vídně a tehdy nám řekl, že on byl tím člověkem, který byl pověřen k tomuto úkolu," řekl televizi velvyslanec. Uvedeného konzula česká strana v roce 2001 vyhostila.

Velvyslanec zamýšlený útok odsoudil. "Je nám líto, že něco takového bylo plánováno. My sami jsme byli oběťmi takových teroristických akcí," řekl Zía Hádí Mahmúd Dabás.

Těžiště zmařených útoků leží údajně v roce 1999, kdy BIS - tedy česká civilní kontrarozvědka - začala sledovat agenty irácké tajné služby DGI s diplomatickými pasy. BIS měla informace, že připravují teroristický útok na budovu rádia Svobodná Evropa u Václavského náměstí v centru Prahy. BIS se podle Novy podařilo útok odhalit a odvrátit. Výsledkem bylo, že Iráčané na své ambasádě v dubnu 2003 dobrovolně vydali zbraně, které chtěli použít.

Související