Africký stát Rwanda se stal 54. členem britského Společenství (Commonwealthu). Na vrcholné schůzce Commonwealthu v Trinidadu a Tobagu to potvrdili hlavní představitelé členských zemí.

Rwanda, bývalá kolonie Německa a Belgie, je vedle Mosambiku teprve druhou zemí, která do britského Společenství vstoupila, aniž by měla britskou koloniální minulost či jiné blízké vazby na Británii.

"Moje vláda vnímá toto přijetí jako uznání obrovského pokroku, který naše země dosáhla během posledních 15 let," uvedla podle BBC rwandská ministryně informatiky Louise Mushikiwabová.

Rwanda vyjádřila zájem o připojení k britskému Společenství v roce 2008, a to navzdory svým historickým vazbám na frankofonní země.


Vztahy mezi Francií a Rwandou jsou již několik let špatné. V listopadu 2006 Rwanda přerušila s Francií diplomatické styky, když reagovala na snahy francouzského soudce pohnat před mezinárodní tribunál prezidenta Paula Kagamu a jeho spolupracovníky kvůli údajnému podílu na atentátu na někdejší hlavu státu Juvénala Habyarimanu v roce 1994.

Rwandská vláda navíc v minulosti obvinila Paříž, že podporovala síly podněcující genocidu, při které ve Rwandě v roce 1994 zemřelo více než 500.000 osob.

Paříž ale v neděli oznámila, že problémy byly mezitím vyřešeny a "Rwanda a Francie se rozhodly obnovit své diplomatické vztahy"

Commonwealth je volným sdružením Velké Británie a jejích bývalých kolonií a dominií. Formální hlavou je britská královna.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist