Prasečí chřipka si vyžádala první oběť ve Švýcarsku, kde nemoc v posledních dnech nabývá na síle. O svém prvním případu úmrtí na prasečí chřipku informovaly také Litva a Makedonie. V Maďarsku byl kvůli nové chřipce vyhlášen stav epidemie. V Itálii zaznamenali již 68. oběť viru H1N1, v Polsku testy potvrdily chorobu u zhruba 300 lidí, z nichž čtyři osoby dosud zemřely.

V Itálii na nákazu virem H1N1 zemřel sedmapadesátiletý muž z Kalábrie, který však trpěl těžkou cukrovkou a dýchacími problémy. Počet obětí chřipky se tak na Apeninském poloostrově vyšplhal na 68.

Prasečí chřipka se v Itálii šíří v souvislosti s poměrně vysokými teplotami a nástupem období, kdy začíná řádit běžná chřipka. Ministerstvo zdravotnictví odhaduje, že virem je nakaženo na 1,5 milionu Italů z celkových 58 milionů. Z toho půl milionu se nakazilo v listopadu. Počet nových případů roste podle odhadů o 15.000 týdně.

Experti však upozorňují, že prasečí chřipka si zatím vyžádala jen setinu počtu obětí běžné chřipky, která v Itálii zabíjí v průměru 8000 lidí ročně. Do počátku příštího roku chce Řím očkovat 40 procent obyvatel.


První oběť na životě oznámila rovněž Makedonie. Podle oficiálních zdrojů, citovaných AP, se jí v metropoli Skopje stal dvaatřicetiletý muž, který zemřel v úterý na komplikace způsobené prudkým zápalem plic, souvisejícím s novou chřipkou. Makedonské zdravotnické úřady informovaly, že v zemi bylo zaznamenáno více než 300 případů nákazou virem H1N1.

Také Litva informovala o svém prvním případu úmrtí na nákazu virem H1N1. Podle ministerstva zdravotnictví jí dnes ve středolitevském městě Kaunas podlehl čtrnáctiletý chlapec.