Regionální volby, které na Slovensku proběhly v sobotu, poznamenal nezájem občanů a skandály. Zápis ústřední volební komise na základě podezření z manipulace voleb odmítli podepsat čtyři její členové. Zpochybnili jejich platnost v košickém kraji.

Ačkoliv se oproti minulým volbám účast o pět procent procenta zvýšila (22,9%) na mnoha místech lidé možnost zvolit si své regionální zástupce téměř ignorovali.

Výsledky potvrdily politickou převahu současné vládní koalice. Pravicové strany ztratily pozici ve všech osmi krajích. Opozici předběhli nezávislí. Nejvíc poslaneckých mandátů získala pravice v trnavském samosprávním kraji. Převahu bude mít i v bratislavském zastupitelstvu. Koalice Směr a HZDS triumfovala v trenčínském kraji.

Překvapivě velký počet úspěšných nezávislých kandidátů podle politologa Michala Horského mnohé naznačuje.

"Svědčí to o tom, že lidé jsou stále víc apatičtí až alergičtí na politické strany a obracejí se tzv. lidem z ulice. Osobnosti, které mají své jméno. To není nejlepší signál o pluralitě v politice dvacet let po revoluci," prohlásil pro zpravodajskou televizi. 

O tom, kdo bude v příštích čtyřech letech sedět v předsednickém křesle, rozhodli voliči v nitranském, trnavském, žilinském a košickém kraji. Ve všech případech jde o kandidáty, kteří funkci už vykonávali a v těchto volbách si post obhájili. Všechny podporovala vládní koalice.

Ve čtyřech regionech půjdou Slováci k urnám znovu. Ani jediný z kandidátů na předsedu vyššího územního celku - župana - nedostal nadpoloviční většinu hlasů.

Za 14 dnů si budou znovu župana vybírat v bratislavském, banskobystrickém, trenčínském a prešovském kraji. Největší souboj se očekává v hlavním městě a okolí. Dosavadní předseda Vladimír Bajan nezávislý s podporou Smeru a HZDS téměř o 12 procent zaostává za Pavlem Frešem, za nímž stojí pravicové strany SDKU, KDH, SMK a další.

Podivný sběr lístků

Nejvíc podnětů na porušování zákona dostala ústřední volební komise z východu země. Objevilo podezření, že někteří kandidáti si kupují hlasy zde žijících Romů. Měli za ně platit od dvou do deseti eur.

Mluvčí prešovské volební komise Jozef Kislík osobně zaznamenal svážení obyvatel k volebním místnostem z osady v Ostrovanech v okrese Sabinov. Informoval novináře a měl smůlu. Za zveřejnění tohoto faktu ho komise potrestala zákazem komunikace s médii. "Jsem snad jediný mluvčí se zákazem mluvit," s úsměvem komentoval rozhodnutí.

Některé okrskové komise s obrátily na policii s podnětem na prošetření nejen kupování hlasů, ale i manipulace s volebními lístky, ke kterému mělo dojít v košickém kraji.

Potvrdilo se, že v obvodě Košice-Západ odevzdal předseda komise ještě v průběhu voleb bez jakéhokoliv zápisu řidiči, tedy nepovolané osobě, igelitovou tašku plnou prázdných hlasovacích lístků a orazítkovaných obálek. Podle svědků měl tento člověk ve svém autě tašek s prázdnými lístky víc.

Ututlaná manipulace?

Události, které košické volby provázely, znepokojily členy ústřední komise do té míry, že odmítli podepsat zápis o celkovém výsledku a žádají v regionu jejich opakování.

"Vytváří to silný dojem, že došlo k manipulaci voleb a je nemyslitelné, aby ústřední volební komise sepsala kompromisní zápis, který nic nezpochybňuje. Nejde pouze o podvádění, ale i o ututlávání skutečností. V takovém případě tu žádné komise nemusejí být," shodli se členové, kteří odmítli zápis o výsledku voleb podepsat, přesto, že trestní oznámení bylo podáno.

Viceprezident policejního sboru Stanislav Jankovič potvrdil, že podezření z trestného činu manipulace voleb v košickém okrsku policie vyšetřuje.

"Výkony na zjištění skutkové podstaty byly vykonané už v noci. Je potřebné získat víc informací, aby vyšetřovatel a prokurátor mohli posoudit zda se jednalo o trestný čin," prohlásil.

Podle politologa Horského je postup ústřední komise znepokojující. "Hanbou není to, že se jednotlivci pokusí manipulovat volby. Děje se to všude ve světě. Ostudou je, když se s tím neumí společnost vypořádat. Smekám před těmi čtyřmi, kteří odmítli zápis podepsat."

O případném dopadu zjištěných skutečností na platnost voleb může rozhodnout pouze Ústavní soud.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist