Americký prezident Barack Obama a další účastníci summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) se v neděli dohodli, že na prosincovém vrcholném setkání OSN k ochraně ovzduší v Kodani by se měla hledat jen politická dohoda o společných cílech. Právně závazná konkrétní dohoda se má ponechat až na příští rok.

Rozhodli se tak na základě nového návrhu Dánska, které globální schůzku uspořádá. Uvedla to agentura AP.

Účastníci summitu APEC v Singapuru se přesto v závěrečné deklaraci vyjádřili pro "ambiciózní výsledek" konference v Kodani. Sami přitom podle agentury AFP z původního návrhu deklarace vypustili výzvu, aby se emise skleníkových plynů pokud možno snížily do roku 2050 na polovinu stavu z roku 1990.

Summit 192 zemí ke klimatu se v dánské metropoli uskuteční za tři týdny. Jeho cílem původně byla nová mezinárodní dohoda o redukci vypouštění skleníkových plynů, které ohrožují ovzduší planety. Ta dosavadní, známá jako Kjótský protokol z roku 1997, zavazuje průmyslové státy, aby do roku 2020 snížily v průměru o pět až sedm procent emise skleníkových plynů.

Státy se vesměs shodují na tom, že v zájmu planety je třeba postupovat rychleji. Nemohou se ale dohodnout, jakým tempem a kdo bude platit náklady, které si vyžadují nezbytná opatření v zemích, které jsou hlavními znečišťovateli ovzduší. K nim patří například Indie a tyto země trvají na pomoci od bohatých států.

Dánský premiér Lars Lökke Rasmussen jako předseda chystaného summitu OSN nečekaně přiletěl v noci na neděli do Singapuru, kde na základě svých přípravných jednání navrhl odložit konkrétní a zcela závaznou dohodu na příští podobnou vrcholnou konferenci OSN, která se plánuje v roce 2010 v Mexiku. Obama i ostatní lídři to podpořili.

"Byla tu, řekl bych, všeobecná shoda podpořit to, co navrhl premiér Rasmussen - nazval to jednou smlouvou s dvěma kroky - kde Kodaň by byla prvním krokem v procesu vedoucímu k mezinárodně právně závaznému dokumentu," řekl vyjednávač USA Michael Froman. Jednání byl podle něj kromě Obamy přítomen například čínský prezident Chu Ťin-tchao. USA a Čína jsou dva hlavní znečišťovatelé globálního ovzduší.

Obama minulé pondělí prohlásil, že summitu v Kodani se zúčastní v případě, že budou účastníci blízko dohody a že jeho přítomnost bude moci k této dohodě přispět. Summit v Kodani se bude konat od 7. do 18. prosince a měla z něj vzejít dohoda, která by vstoupila v platnost 1. ledna 2013.

Americká vláda, která se teprve od lednového nástupu Obamy do funkce staví za Kjótský protokol, má sama problémy s jeho naplňováním. Potřebuje k tomu totiž zákony o omezení emisí skleníkových plynů z amerických továren, rafinérií a dalších podniků. Počítalo se s tím, že zákon se schválí do konce roku. Poslanci zákon schválili v červnu. Na hlasování senátorů se však stále čeká.

Obama na jednání s lídry asijsko-tichomořských zemí, mezi kterými byl i barmský premiér generál Than Šwei, v neděli vyzval Barmu, aby propustila na svobodu disidentku Do Aun Schan Su Ťij a ostatní politické vězně, uvedl jeho mluvčí Robert Gibbs.

Summit APEC se také vyjádřil pro pokračování v protikrizových plánech. Světová ekonomika je na cestě k oživení, je ale potřeba vyvarovat se takové politiky, která by vedla k nevyváženému růstu a dalším krizím, prohlásil Obama. Také řekl, že Washington udělá kroky, které povedou ke snížení dlouhodobého deficitu Spojených států.

Příští summit APEC se podle dnešního Obamova sdělení uskuteční v roce 2011 na Havaji, kde se americký prezident narodil.