Rakety a řízené střely určené pro bojovníky libanonského hnutí Hizbaláh prý pašovala nákladní loď plující pod vlajkou Antiguy a Barbudy. Oznámil to izraelské úřady. Premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že zbraně "měly být použity k útokům na izraelská města".

Podle Izraelců zbraně svým spojencům poslal Írán. "Všichni zúčastnění jakoukoliv účast popírají, ale svět je dnes svědkem té ohromné propasti mezi tím, co Írán a Sýrie říkají, a jejich konáním," komentoval incident izraelský prezident Šimon Peres.

Izraelci zadrželi plavidlo v noci z úterý na středu asi 160 kilometrů od svých břehů, nedaleko Kypru. "Podezřívali jsme ho z převozu zbraní, což se po inspekci potvrdilo," uvedla mluvčí izraelské armády. Podle její výpovědi byly na palubě "desítky nákladních kontejnerů s velkým množstvím zbraní, které byly maskované jako civilní náklad mezi stovkami dalších kontejnerů".
Posádka se prohledání lodi nebránila, podle ministra spravedlnosti Matana Vilmaiho zřejmě nevěděla, že se na její lodi něco pašuje.

Zadržení lodi je vyústěným izraelských snah zabránit pašování zbraní bojovníkům Hamásu a Hizbaláhu. Intenzivní průzkum pobřežních oblastí provádí izraelské letectvo a námořnictvo zejména od lednové ofenzívy v pásmu Gazy.
K podobnému incidentu došlo už v únoru, kdy Izrael také poblíž Kypru zadržel nákladní loď. I tehdy na palubě objevil zbraně a tvrdil, že putovaly z Íránu do rukou bojovníků Hamásu. Írán ale toto tvrzení popřel.

V létě se zase ve Středomoří na několik dnů ztratila loď s maltskou vlajkou Arctic Sea. Světová média spekulovala o tom, že převážela zbraně z Ruska do Íránu a proto ji zadržely izraelské tajné služby. Izrael, Rusko i Írán ale toto tvrzení nepotvrdily. Podle oficiálního ruského vyšetřování byla loď unesena kvůli výkupnému a převážela pouze oficiálně deklarovaný náklad – dřevo.