"Zachováme si možnost zpřísnění sankcí vůči režimu a těm, kdo ho podporují," uvedl náměstek ministryně zahraničí USA pro východní Asii Kurt Campbell, který stojí v čele delegace.
Dodal, že jeho země bude i nadále vytvářet politický a ekonomický nátlak na dodržování lidských práv, přijetí demokratických reforem a odstoupení od vojenské spolupráce se Severní Koreou.
Campbell se také zřejmě nesetká přímo s generálem junty Than Shwem, který reprezentuje tvrdou linii barmského vedení a posledních 17 let prakticky vede zemi. Místo toho proběhne schůzka "pouze" s premiérem Thein Seinem.
Po jednáních s oficiálními představiteli režimu v hlavním městě Nepjito se americká delegace přesune do bývalé metropole Rangúnu. Zde se setká s nostielkou Nobelovy ceny za mír Su Ťij, které barmský soud v srpnu prodloužil o osmnáct měsíců domácí vězení.
OSN odložila vyjádření k rozsudku pro Su Ťij - čtěte ZDE
Su Ťij porušila zákon, rozhodl soud. Disidentka zůstane v domácím vězení - čtěte ZDE
Zavařil disidentce Su Ťij i sobě. Kdo je záhadný plavec? - čtěte ZDE
Posledním vysoce postaveným představitelem USA, který Barmu navštívil, byla v roce 1995 Madeleine Albrightová. Američané uvalili na Barmu sankce koncem 90. let a zpřísnili je před dvěma lety poté, co Barma tvrdě potlačila mírové protesty vedené buddhistickými mnichy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist