Čechům a Polákům se 20 let po pádu komunismu žije lépe než před rokem 1989, opak platí pro obyvatele šesti dalších středoevropských a východoevropských států včetně Slovenska a Ruska. Vyplývá to z průzkumu mínění neziskové organizace Pew Research Center.

Obecně prý většina občanů v bývalém východním bloku i dnes hodnotí změny z roku 1989 kladně. Podle průzkumu nicméně v některých zemích, zejména na Ukrajině a v Rusku, pohasíná původní nadšení, které provázelo skončení studené války a následné změny. Ve všech těchto zemích nicméně vzrostla obecná spokojenost občanů se životem oproti průzkumům z roku 1991.

Anketa také ukazuje, že Češi společně s bývalými východními Němci patří obecně k těm občanům bývalého východního bloku, kteří jsou údajně s důsledky společenských změn před 20 lety nejspokojenější.

Při průzkumu lidé odpovídali i na to, zda se mají lidé lépe nyní, nebo se měli před rokem 1989. Pětačtyřicet procent Čechů má za to, že se dnes žije lidem lépe než v minulosti. Opačný názor má 39 procent Čechů. Ještě pozitivněji to vnímají Poláci, kde se prý dnes žije lépe podle 47 procent obyvatel.


Naopak na Slovensku má 48 procent obyvatel pocit, že se dnes lidé mají hůř než dříve. Lépe se dnes žije pouze podle 29 procent Slováků. Slováci jsou v tomto ohledu ještě pesimističtější než Rusové, kde je o "lepším" dnešku přesvědčeno 45 procent lidí a o opaku 33 procent dotázaných. Také větší počet Litevců, Bulharů, Ukrajinců i Maďarů má za to, že za komunismu se lidé měli lépe.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist