Počet obětí chřipky na Ukrajině se zvýšil na 48. Bez upřesnění, o jakou chřipku jde, to podle sobotní zprávy agentury AP řekl ukrajinský prezident Viktor Juščenko. Dosud se uvádělo 33 mrtvých. Prezident řekl, že nemoc už postihla 150 000 Ukrajinců, zdravotnické orgány ale uvádějí mnohem nižší čísla.

Prezident řekl, že jedenáct lidí zemřelo na takzvanou prasečí chřipku, jejíž epidemie se teď šíří po světě. Kolem konkrétních čísel ale stále panují nejasnosti.

Zatímco úřady v pátek hlásily čtyři úmrtí na novou chřipku, ministr zdravotnictví Vasyl Kňazevyč v sobotu hovořil o jedné oběti a třinácti nakažených.

V zemi byly už kvůli chřipkové epidemii zavřeny školy a biografy a zakázány koncerty a veřejná shromáždění včetně volebních. Podle sdělovacích prostředků je v lékárnách velký nedostatek protichřipkových léků a také masek. 

V sousedním Polsku úřady lidem radí, aby na Ukrajinu nejezdili, ale zatím se nepočítá s uzavřením hranice. Bělorusko posílilo na hranicích s Ukrajinou zdravotní kontroly. Česká republika podle pátečního vyjádření svého ministerstva zdravotnictví zatím žádná preventivní opatření kvůli chřipce na Ukrajině neplánuje.

Úmrtí na zápal plic 

Takzvaná prasečí chřipka, oficiálně nazývaná A(H1N1) podle viru, který ji způsobuje, si celosvětově podle Světové zdravotnické organizace vyžádala 5000 obětí. V České republice na ni zemřela jedna žena, která zároveň trpěla dalšími onemocněními.

Zdravotníci upozorňují, že většina úmrtí na prasečí chřipku souvisí s následným zápalem plic, který vyvolaly u oslabeného člověka pneumokokové bakterie.

Související