Bývalý politický vězeň se ve čtvrtek znovu nechal zavřít do cely v někdejším východoberlínském vězení komunistické státní bezpečnosti Stasi, v němž je nyní muzeum. Zůstane v ní do 5. listopadu. Svou akcí chce pětašedesátiletý Carl-Wolfgang Holzapfel 20 let po pádu totality připomenout osudy odpůrců východoněmeckého režimu. Zájemci mohou jeho pobyt za mřížemi sledovat po celou dobu v přímém přenosu na internetu na adrese www.stasi-live-haft.de.
"Je zvláštní zažívat po tak dlouhé době to samé. Tehdy jsem tu byl devět měsíců, teď to bude naštěstí jen týden. Nevím ale, jak to bude po sedmi dnech vypadat," řekl při svém dnešním "uvěznění" Holzapfel. Nejhorší pro něj tehdy byla prý izolace a psychický nátlak.
Holzapfel vyrostl v západním Berlíně a jako sedmnáctiletý zažil stavbu zdi, která město rozdělila. V roce 1965 ho při jedné z protestních akcí u hraničního přechodu Checkpoint Charlie zadrželi východoněmečtí pohraničníci. Byl odsouzen na osm let. Ve vězení Stasi v Hohenschönhausenu strávil v izolaci devět měsíců, další pak ve věznici v Bautzenu. Po celkem 13 měsících za mřížemi ho vykoupila západoněmecká vláda. I po propuštění pokračoval v protestech.
Poděkování všem, kteří nemlčeli
Na vzpomínkové akci spolupracuje Holzapfel s fotografkou Franziskou Vu, která jeho pobyt v cele bude zaznamenávat. Podmínky v cele co nejvíc odpovídají tehdejší skutečnosti. Dobrovolný "vězeň" je oblečený v modré teplákové soupravě a obutý v károvaných pantoflích. Stejně jako tenkrát bude dostávat třikrát denně jídlo otvorem ve dveřích. V noci bude mít rozsvíceno. Na rozdíl od svého skutečného věznění bude ale nahlas mluvit o svých pocitech i o osudech dalších lidí, kteří v kriminále tajné policie byli.
Kamera bude Holzapfela sledovat při jídle, při spaní i při hygieně. Lidé by si prý měli uvědomit, že v minulém režimu byli občané neustále pod dohledem. Od internetového přenosu si pořadatelé slibují to, že by se o totalitě mohli dozvědět něco i mladí, kteří ji nezažili. Svou akcí chce Holzapfel prý poděkovat také všem vězněným odpůrcům režimu, kteří nemlčeli, a bojovali tak i za práva ostatních obyvatel někdejší Německé demokratické republiky.
Bývalá věznice Stasi, která fungovala od roku 1951 do pádu železné opony, se nachází ve čtvrti Hohenschönhausen na severovýchodě Berlína. Za komunismu v plánu města místo ní byl jen bílý flek. Ani mnozí lidé ze sousedství netušili, co se za vysokými zdmi nachází. V areálu je od roku 1994 památník s muzeem. Velká část budov zůstala v původním stavu. Návštěvníci tak mohou vidět cely i vyšetřovny, kde němečtí "estébáci" zadržené vyslýchali. O podmínkách ve věznici i metodách východoněmecké tajné policie vyprávějí bývalí vězni, kteří místem provázejí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist