Otázky a odpovědi

Co je prasečí chřipka?

Chřipkový virus typu H1N1 způsobuje onemocnění dýchacích cest u prasat. Letos objevený typ viru A/H1N1 vznikl smíšením virů prasečí, lidské a ptačí chřipky.

Jak se nákaza přenáší?

Virus se šíří vzduchem, nejčastěji tedy kýchnutím. Přenos je možný jak ze zvířat na člověka, tak i z člověka na člověka.

Jak se onemocnění projevuje?

Nakažení trpí rýmou, kašlem, bolestmi hlavy a krku, mají vysoké horečky. Častou komplikací je také zápal plic. Onemocnění je vysoce nakažlivé po dobu tří až sedmi dní od prvních příznaků.

Jak se viru bránit?

Nejvhodnější prevencí je podle hygieniků pečlivá osobní hygiena, časté mytí rukou, pomáhá i rouška.

Počet nakažených a obětí?

K 11. říjnu bylo ve světě téměř 400 000 laboratorně potvrzených případů této chřipky a přes 4730 osob na ni zemřelo.

Česká republika má první oběť prasečí chřipky. V Karlových Varech dnes zemřela v nemocnici žena. "Pacientka byla vážně nemocná, se srdečními problémy. Její stav byl vážný i bez chřipky, ta ale její stav zkomplikovala a mělo to bohužel fatální důsledky," řekla ČTK mluvčí nemocnice Zdeňka Marková. 

Podle krajské radní Bereniky Podzemské byla žena "poměrně mladého věku" a podlehla svým těžkým onemocnění po hospitalizaci. Zatím není jasné, zda se žena nakazila virem v Česku, nebo si nemoc přivezla ze zahraničí.

Podle ústavní hygieničky karlovarské nemocnice vyhledala žena lékaře s prvními příznaky nevolnosti už minulý týden. Odmítla ale hospitalizaci a její zdravotní stav se v dalších dnech zhoršil. Lékaře znovu vyhledala v pondělí 19. října, to už byla ve velmi vážném stavu.

Tehdy se ukázalo, že onemocněla chřipkou. Pacientka, která měla za sebou v minulosti transplantaci jednoho z orgánů, i přes veškerou snahu lékařů zemřela na celkové selhání organismu. Její imunita byla velmi výrazně oslabena.  

Další vážně nemocný muž 

V karlovarské nemocnici leží ještě asi třicetiletý muž s prokázanou nákazou virem A(H1N1). Momentálně je na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, řekla radní kraje. Jeho léčení komplikuje fakt, že je dlouhodobě chronicky nemocný a jeho imunita je výrazně oslabena. Podle oficiálních informací z nemocnice je pacient v těžkém klinickém stavu.

Nemocnice v Karlových Varech zahájila epidemiologická šetření a opatření. "V souvislosti s nimi jsou dočasně omezeny návštěvy na oddělení ARO," stojí v tiskovém prohlášení. Podle náměstkyně pro odborné činnosti Krajské hygienické stanice v Karlových Varech Zuzany Vodrážkové jednak sama nemocnice zavádí svá vlastní opatření proti možnému přenosu nemoci, další opatření pak nařídí hygienici. "Konkrétní opatření ale zatím ještě připravujeme," uvedla Vodrážková.

Podle radní Podzemské je to první případ v regionu, kdy se nemoc projevila tak závažně, že ohrožuje lidi na životě. "Několik dalších případů, které se v regionu objevily, mělo velmi lehký průběh a lidé se léčili doma," dodala Podzemská.

Ministerstvo zdravotnictví celkem evidovalo 309 nemocných k 15. říjnu, v Karlovarském kraji se do září nakazila čtveřice lidí. Ve všech dosavadních případech měl průběh léčení standardní formu a nevyskytovaly se komplikace. Celosvětově již této nákaze podle posledních informací podlehlo přes pět tisíc lidí.

Výsledky testů budou v pátek 

Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčího Vlastimila Sršně nemůže zatím nákazu prasečí chřipkou u zemřelé potvrdit. "Nemůžeme zatím nic potvrdit, výsledky konfirmačních testů v národní referenční laboratoři budou v pátek odpoledne," řekl ČTK Sršeň.

O eventuálním zpřísnění pravidel na ochranu obyvatel proti nákaze v souvislosti s prvním úmrtím či o rozšíření očkovaných skupin zatím neměl Sršeň informace. Ministerstvo se situací nyní důkladně zabývá.

V nejbližších dnech mělo ministerstvo začít s očkováním proti chřipce. Milion vakcín je připraven pro vážně nemocné pacienty, složky integrovaného záchranného sboru a lidi potřebné pro zajištění chodu státu. Ostatním občanům doporučuje resort zdravotnictví očkovat se preventivně alespoň proti sezónní chřipce.