Spojené státy nepočítají s tím, že by prvky jejich nově zamýšleného protiraketového systému byly rozmístěny mimo území členských zemí NATO, ani v tomto smyslu se žádnou takovou zemí nejednají. Prohlásil to v úterý při návštěvě Gruzie náměstek americké ministryně zahraničí Alexander Vershbow.

Podle agentury Reuters jeho slova přicházejí poté, co Rusko minulý týden vyjádřilo obavy z toho, že Washington údajně o revidovaném protiraketovém štítu jedná s Ukrajinou.

"Nevedeme konzultace s žádnou nečlenskou zemí NATO a nemáme v úmyslu rozmístit prvky naší nové architektury na území nečlenských zemí aliance," řekl Vershbow novinářům v Tbilisi.

Vybudovat štít v rámci NATO chce i generální tajemník Aliance Anders Fogh Rasmussen. Ten v úterý vyzval k debatě o možném budování amerického protiraketového systému v Evropě v rámci NATO. "Doufám, že se dohodneme na alianční podobě protiraketové obrany v Evropě tak, aby plánování záviselo více na NATO a aby se diskutovalo o jeho vybudování způsobem, který by zlepšil solidaritu a rozdělení úkolů mezi spojenci i jejich bezpečnost," řekl šéf NATOna briefingu v Bruselu.

Rozhodnutí amerického prezidenta Baracka Obamy zrušit plány z doby svého předchůdce George Bushe na rozmístění prvků protiraketové obrany ve střední Evropě víta i Rusko. To nicméně vznáší námitky i proti revidovanému systému.

Ruské tiskové agentury minulý týden citovaly slova ukrajinského velvyslance v USA, který údajně uvedl, že Ukrajina už začala jednat s USA o využití radarových stanic na Ukrajině v rámci blíže neurčeného systému včasného varování.

Vershbow dnes také řekl, že USA ohledně protiraketové obrany s Ruskem vedou konzultace. "Začali jsme velmi předběžné diskuse s Ruskem o možném využití jejich vlastních prostředků v rámci spolupráce v protiraketové obraně, ale tyto diskuse jsou ve velmi raném stádiu," prohlásil americký diplomat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist