Přesvědčivým vítězstvím opozičních socialistů skončily nedělní předčasné volby v Řecku. Pro Panhelénské socialistické hnutí (Pasok) se po sečtení 90 procent hlasů vyslovilo téměř 44 procent voličů, což pro stranu bývalého ministra zahraničí Jorgose Papandrea znamená 160 mandátů a pohodlnou parlamentní většinu. Naopak nejhorší volební výsledek ve svých dějinách zaznamenala vládní Nová demokracie (ND) premiéra Kostase Karamanlise, který už oznámil odchod z čela strany.

Pro konzervativní ND, spojovanou s bující korupcí a ekonomickými problémy Řecka, hlasovalo podle téměř konečných výsledků 34 procent voličů. To jí zajišťuje 93 poslanců v třísetčlenném jednokomorovém zákonodárném sboru. V tom dosavadním jich měla přes 150.

"Neseme obrovskou zodpovědnost za změnu kurzu naší země...Víme, že to dokážeme," ujistil v neděli večer několik tisíc příznivců slavících před aténskou centrálou Pasok sedmapadesátiletý Papandreu. Jeho lékem na hospodářské neduhy země, která se tvrdě potýká s dopady hospodářské krize, má být stimulační balíček ve výši tří miliard eur (76 miliard korun). Chce také zvýšit daně nejbohatším lidem.

Socialisty, kteří se k moci vracejí po pěti letech, čeká boj s obrovským zadlužením Řecka a hrozícím více než šestiprocentním schodkem státního rozpočtu. Země také čelí narůstající nezaměstnanosti, problémům ve školství a přílivu imigrantů.

Karamanlis chtěl tyto potíže řešit reformami a škrtáním výdajů. Aby k nim získal mandát, požádal na počátku září o vypsání předčasných voleb. Řekové jej však potrestali za sérii korupčních skandálů a neschopnost zabránit ekonomickému propadu, které poznamenaly poslední dva roky jeho vládnutí a v zemi vyvolaly vlnu stávek a nepokojů.

Třiapadesátiletý dosluhující premiér ještě v neděli večer uznal porážku a pogratuloval Papandreuovi k vítězství. Následně oznámil, že odstupuje z vedení své strany.

"Přebírám odpovědnost za porážku. Navrhuji zvolit nového předsedu strany. Já na předsednictví už kandidovat nebudu," prohlásil podle agentury DPA Karamanlis v televizním vystoupení.

Do parlamentu se dostali ještě komunisté (KKE) se 7,4 procenta hlasů, které znamenají 20 křesel, ultrapravicová nacionalistická Lidová ortodoxní výzva (LAOS) s 5,5 procenta (15 mandátů) a Koalice radikální levice (SYRIZA) se 4,5 procenta hlasů (12 mandátů). Žádná další strana nutnou tříprocentní hranici nepřekročila. Konečné výsledky mají být známy během dneška.

K urnám v neděli přišlo přes 70 procent voličů. V Řecku je volební účast pro občany mezi 18 a 70 lety povinná, trestní postih za neúčast se ale neuplatňuje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist