Švédský premiér Fredrik Reinfeldt oznámil, že zve předsedu české vlády Jana Fischera a předsedu Evropské komise Josého Barrosa na středu ke schůzce v Bruselu. Jednat mají o dalších osudech ratifikace Lisabonské smlouvy. Důvodem je schválení Lisabonské smlouvy o reformě evropských institucí napodruhé v irském referendu. I když ještě nebyly spočteny všechny hlasy, na jasném "ano" pro smlouvu se shodují irská média, stejně jako stoupenci i odpůrci smlouvy.
Výsledek obrací pozornost Evropy na Českou republiku, která bude poslední zemí v Evropské unii, kde není jasný výsledek ratifikačního procesu.
Prezident Václav Klaus v bezprostřední reakci považuje za špatné, že se v Irsku voliči vyjadřovali k lisabonské smlouvě opakovaně. "Kdyby referendum dopadlo jinak, uspořádalo by se třetí, čtvrté, páté, padesáté deváté. Dokud by nedopadlo správně," prohlásil.
"Nyní už v EU žádné referendum nebude," řekl Klaus k irskému schválení smlouvy svým příznivcům na Hradčanském náměstí. Novinářům řekl, že jeho rozhodnutí příjde až po verdiktu Ústavního soudu. K irskému referendu uvedl, že jeho výsledek bude respektovat.
Fülle: Irové poslali hlas pro silnou Evropu
Česká diplomacie vítá kladnou odpověď Irů ve všelidovém hlasování o lisabonské smlouvě. Ministr pro EU Štefan Fülle ČTK řekl, že výsledek je hlasem pro silnou, schopnou a efektivní Evropu. "Svým způsobem je výzvou pro nás. Pokud má být Česká republika zemí, která má uvést smlouvu v život, pak doufám, že to stane dříve než později," uvedl.
Lisabonská smlouva v Irsku prošla, oči Evropy se stáčí k Česku - čtěte ZDE
Počítání začalo: Odhady naznačují, že Irové řeknou Lisabonu ano - čtěte ZDE
Pro dokončení ratifikace dokumentu v Česku podle něj může vláda nyní učinit dvě věci. Za prvé už pracuje na odpovědi Ústavnímu soudu, který smlouvu posuzuje na žádost části Senátu. Zahraničním partnerům pak může vláda vysvětlit, "že si nesedí na rukou" a požádat je o prostor pro dokončení ratifikaci.
Na rozdíl od části politické scény, která žádá, aby kvůli urychlení procesu senátoři stížnost stáhli, si Fülle myslí, že bude dobře, když soud posuzování dokončí. "Pokud někdo má pochybnosti, pospěje to Evropské unii i Česku," soudí.
Musíme projednat varianty posunu kupředu
Švédský premiér, jehož země tento půlrok předsedá EU, také na tiskové konferenci řekl, že nyní není důvod svolávat mimořádný summit kvůli dalším osudům "Lisabonu" a zpožďování dokončení ratifikace v Česku. "Budeme jednat o situaci a uvidíme, k jakým akcím bychom mohli přistoupit, aby se situace posunula dopředu," řekl.
Sondovat situaci navíc do Česka pojede i jeho emisarka. "Vyšlu ministryni pro evropské záležitosti Cecilii Malströmovou ve čtvrtek do Prahy," sdělil Reinfeldt.
V reakci na úspěšné irské referendumřekl předseda Evropské komise José Barroso, že Evropská unie musí respektovat ústavní procedury v Česku. Śéf Evropské komise podle svých slov naposledy o "Lisabonu" hovořil s Klausem na summitu EU-Rusko v ruském Chabarovsku.
"Já jsem se ho ptal naprosto upřímně na tuto věc. Jediné, co mi odpověděl, bylo, že na konci proti ratifikaci nebude," řekl Barroso. Podle něj Klaus smlouvu podepíše i z toho důvodu, že byl do své funkce zvolen českým parlamentem, který smlouvu odsouhlasil.
Když Lisabon v Irsku projde, na Česko se upřou oči celé Evropy - čtěte ZDE
Jan Zahradil: Všechno kolem ratifikace Lisabonu je špinavá hra - čtěte ZDE
Dokument zatím nepodepsal český prezident Václav Klaus, který čeká na verdikt ústavního soudu, u něhož si na reformní smlouvu stěžovala skupina senátorů. Barroso ale přes tyto komplikaci věře, že ČR smlouvu ratifikuje.
Skupina českých senátorů se obrátila na ústavní soud, aby posoudil, zda je lisabonská smlouva v souladu s českým ústavním pořádkem. Švédský premiér, jehož země v předsednické roli v EU vystřídala ČR, v této souvislosti podotkl, že soudu bude trvat nejméně dva, tři týdny, než přijde s nějakým vyjádřením. Mimořádná vrcholná schůzka by tak neměla podle něho smysl. Na konci října se koná předem očekávaný summit EU.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist