Somálští piráti unesli španělskou rybářskou loď. Poté, co její mateřská společnost ztratila s lodí kontakt, spatřily hlídkující letouny na palubě ozbrojené muže.

Baskická společnost Echebastar obdržela varovný signál o útoku pirátů a poté ztratila s lodí Alakrana kontakt. Dva lucemburské letouny, které patří k evropské protipirátské flotile, při přeletu spatřily na palubě ozbrojené muže. Agentuře AP to řekla baskická ministryně zemědělství Pilar Unzaluová.

Není to poprvé, co 36členné posádce lodi Alakrana hrozil útok pirátů. Počátkem září se jí prý podařilo útoku vyhnout díky úhybnému manévru.

Útoky pirátů v somálských vodách se letos znásobily i navzdory přítomnosti mezinárodní flotily válečných lodí, jejíž součástí jsou i španělská plavidla.


Piráti na výkupném za unesené lodě v Adenském zálivu a v Indickém oceánu získávají miliony dolarů a svými útoky výrazně narušují provoz na jedné z nejdůležitějších námořních tras světa. Rozkvět pirátství umožnilo bezvládí v zemi Afrického rohu, která nemá centrální vládu od roku 1991.

Související