Poslanecká sněmovna ve čtvrtek udělal malý krok k tomu, aby byl prezident volen přímo lidmi, nikoli politiky. Dva roky starý návrh ČSSD prošel v prvním čtení a nyní se jím budou zabývat členové ústavně právního výboru. Poslanci by měli na nynější schůzi projednat i návrh Strany zelených, která chce uspořádat referendum o tom, zda si občané přejí volit prezidenta přímo.

Sněmovna předlohu sociálních demokratů projednávala už předloni v listopadu, tehdy ji odročila. Vláda se k němu vyjádřila záporně. Ve sněmovně přitom leží i vládní návrh na přímou volbu prezidenta. Nový způsob volby hlavy státu má podporu více stran ve sněmovně, rozkol ale panuje v otázce změny prezidentských pravomocí nebo způsobu, jak Ústavu novelizovat.

Přímá volba i změna pravomocí 

Podle plánu ČSSD by mohli prezidenta volit občané starší 18 let. Právo být volen by měl každý občan, který dosáhl 40 let věku. Nominovat kandidáta by mohlo 20 poslanců nebo deset senátorů a každý občan starší 18 let, který by pro svůj návrh získal podpisy alespoň 10 tisíc občanů s volebním právem.

Sociální demokraté navrhují, aby byla dosavadní doživotní beztrestnost prezidenta za činy, jichž se dopustil ve své funkci, omezena pouze na dobu jejího výkonu. Návrh nově zavádí možnost odsouzení prezidenta na návrh Poslanecké sněmovny Ústavním soudem v případě, že by závažným způsobem porušil ústavní pořádek.

Novela rovněž mění a upřesňuje pasáže ústavy týkající se hlavy státu. Přímo volený prezident by mohl jmenovat představitele Ústavního a Nejvyššího soudu pouze ze členů těchto soudů. Spolupodpisu premiéra by podléhalo prezidentovo jmenování členů Bankovní rady České národní banky. Prezidentovo rozhodnutí zastavit trestní stíhání nebo nařídit, aby nebylo zahájeno, by musel rovněž podepsat premiér.

Nově by bylo zavedeno zastoupení prezidenta, který nevyhlásí volby v ústavou stanovených termínech, předsedou Poslanecké sněmovny pro volby sněmovní, obecní a krajské a předsedou Senátu pro volby senátní. Vyhlášení voleb by podléhalo rovněž podpisu premiéra.

ODS byla proti 

Proti snaze sociální demokracie se ve čtvrtek postavila jen ODS. Konkrétně její poslanec Jiří Polanský požadoval zamítnutí novely, ovšem neuspěl. ODS pak ale hlasovala i pro přikázání návrhu novely ústavy výboru. Sněmovna také prodloužila lhůty k projednání o měsíc.

Polanský argumentoval tím, že ústava by měla být podrobena diskusi i v dalších bodech, které se týkají například Ústavního soudu. Navrhoval jednání mezi parlamentními stranami o důsledné revizi celé ústavy, pokud to bude potřeba.

Za podporu předloze se přimlouval Zdeněk Jičínský (ČSSD). Ústavě by se poslanci podle něho měli věnovat i tím, že návrh propustí do druhého čtení. "Změny (ústavy) jsou nezbytné, chceme-li, aby náš politický systém fungoval tak, jak jsou původní záměry ústavy," uvedl.

Legislativní postup schvalování je ještě dlouhý. Novela musí projít trojím čtením ve sněmovně, pro její schválení se musí vyslovit minimálně 120 poslanců. Následně ji musí podpořit Senát a podepsat prezident. Pokud by jakákoli politická instance nesouhlasila, návrh zákona by se vrátil téměř na začátek.