Německá kancléřka Angela Merkelová bude od vypuknutí světové ekonomické krize zřejmě prvním evropským politikem, kterému se podaří obhájit svou vůdčí pozici ve vládě.

Křesťanští demokraté totiž v německých parlamentních volbách nejspíše obhájili nejsilnější pozici a Německo směřuje ke konzervativně-liberální černo-žluté vládě. Merkelová už se prohlásila za vítězku voleb a sociální demokraté, kteří utržili historicky nejhorší volební výsledek, její volební vítězství uznali. Rekordně nízká byla v neděli i volební účast. Podle televize ZDF odvolilo 71,2 procenta oprávněných voličů.

Podle aktualizovaných prognóz stanice ARD získala konzervativní Křesťansko-demokratická unie (CDU/CSU) 33,8 procenta hlasů, Sociálně demokratická strana (SPD) 23 procent a Svobodní demokraté (FDP) 14,5 procenta. Do Spolkového sněmu pronikla ještě postkomunistická Levice, pro niž podle odhadů hlasovalo 12,1 procent Němců, a Zelení s deseti procenty. 

"Je to hořký den pro SPD... Je to hořká porážka," přiznal kancléřský kandidát SPD a odcházející ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Sociální demokraté dosud vládli s demokraty křesťanskými. Nyní je ve vládě asi nahradí liberální FDP, jež má podle prognóz 14,5 procenta hlasů.

Poprvé od roku 1998, kdy skončila šestnáctiletá éra černo-žlutých vlád kancléře Helmuta Kohla, se FDP rekordním výsledkem s největší pravděpodobností znovu dopracovala k vládním pozicím a šéf FDP Guido Westerwelle by mohl po Steinmeierovi převzít post ministra zahraničí.

Merkelová: I s FDP bude sociální politika

"Dosáhli jsme našeho cíle získat stabilní většinu pro novou vládu," řekla svým příznivcům v Berlíně Merkelová v neděli večer. "Chci být kancléřkou všech Němců, aby se situace v naší zemi zlepšila, obzvlášť teď v době krize," dodala s úsměvem na tváři.

Angela Merkelová: Cesta doktorky fyziky z bývalé NDR do čela spolkové vlády

17. července 1954 - Narodila se v Hamburku jako Angela Dorothea Kasnerová. Většinu mládí strávila ve východoněmeckém Templinu v Braniborsku.

1973-1978 - Studovala fyziku v Lipsku, fyzikem byl i její první manžel. V oboru si udělala doktorát a pracovala v něm až do roku 1990, spolupracovala také s českými vědci.

1989 - Koncem roku vstoupila do Demokratického hnutí (DA).

1990 - Vstoupila do Křesťanskodemokratické unie (CDU) a byla zvolena poslankyní Spolkového sněmu. Čtyři roky pak byla ministryní pro záležitosti žen a mládeže.

Prosinec 1991 - listopad 1998 - Místopředsedkyně CDU. Zároveň působila i v místní politice a v letech 1994-98 byla ministryní životního prostředí.

Listopad 1998 - duben 2000 - Generální tajemnice CDU.

Prosinec 1998 - Podruhé se vdala, jejím manželem se stal profesor chemie Joachim Sauer.

10. dubna 2000 - Zvolena předsedkyní CDU. V letech 2002-2005 také řídila poslaneckou frakci CDU/CSU ve Spolkovém sněmu.

30. května 2005 - Nominována jako kandidátka CDU/CSU na kancléřský post pro předčasné parlamentní volby. Svou stranu dovedla k těsnému vítězství ve volbách a v listopadu ji parlament zvolil kancléřkoul. Stala se tak první ženou a zároveň prvním politikem z bývalé NDR, který tuto funkci obsadil.

27. září 2009 - Podle prvních odhadů obhájila jí vedená CDU/CSU pozici nejsilnější strany v Německu a spolu s liberály zřejmě sestaví pravicovou vládu.

Spokojený byl také lídr FDP Guido Westerwelle, který už přemýšlí o fungování nového kabinetu, na jehož práci by se jeho strana mohla podílet poprvé od roku 1998.

"Nyní začíná skuteční práce," řekl svým spolustraníkům a dodal, že jeho lidé budou vládnout "zodpovědně".

Nová vláda bude muset Německo zbavit rekordního zadlužení a odbory se obávají odbourání sociálních jistot. Šéf Německého odborového svazu Michael Sommer označil FDP za druh "neoliberální příšery". Staronová kancléřka se dnes snažila obavy rozehnat. I v černo-žluté koalici bude dbát na vyváženou sociální politiku, slíbila.

Katastrofa pro SPD

CDU/CSU přes výhru zaznamenala svůj druhý nejhorší dosavadní výsledek. Zklamala hlavně bavorská součást bloku, Křesťanskosociální unie (CSU) zvyklá na podporu většiny Bavorů. Dnes pro ni hlasovalo 41 procent obyvatel největší spolkové země - historické minimum. O katastrofální porážce se přitom v CSU hovořilo už po zemských volbách loni v září, kdy CSU volilo 43,4 procenta lidí.

Ale SPD dnes propadla absolutně; oproti posledním spolkovým volbám z roku 2005 ztratila přes 11 procent. Před čtyřmi lety ještě sociální demokraty do voleb vedl charismatický Gerhard Schröder, kterému se tehdy ohromným osobním nasazením v předvolební kampani podařilo nemožné - srazit téměř na nerozhodný výsledek ohromný původní náskok lidovců.

V SPD se po dnešním debaklu údajně rozpoutal mocenský boj o předsednické místo. Podle agentury DPA na změnu vedení naléhají čelní sociální demokraté ze všech vnitrostranických křídel, zejména pak mladší poslanci. Ti chtějí, aby vedení převzal Steinmeier. Dosavadní předseda SPD Franz Müntefering je však připraven stranu vést i nadále.

Do Spolkového sněmu pronikly ještě postkomunistická Levice, pro niž podle odhadů hlasovalo 12,1 procenta Němců, a Zelení s deseti procenty.

Média upozorňují, že za nízkou účastí nemuselo stát jen slunečné počasí, ale také výhrůžky teroristů z al-Kajdy. V posledních dnech se totiž objevily hned čtyři videa této organizace.

Na nich islamisté vyzývali německé muslimy, aby vstoupili do jejich řad a všechny německé občany pak žádali o stažení vojsk z Afghánistánu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist