V Radě bezpečnosti OSN na Írán při přijímání rezoluce o jaderných zbraních řeč nepřišla, přesto se jeho jaderný program dostal na seznam jednání velmocí. Deník New York Times zjistil, že americký prezident Obama a lídři Británie a Francie, kteří jsou společně na summitu G20, hodlají v pátek Teherán obvinit, že tajně buduje podzemní zařízení na obohacování jádra a už roky ho skrývá před mezinárodními inspektory z MAAE. Ti se o středisku dozvěděli podle vídeňských diplomatů na začátku týdne.

Zařížení se má nacházet asi 170 kilometrů jihozápadně od Teheránu a podle úřadů zatím není v provozu. Odborníci nicméně odhadli, že jeho uvední do chodu by mohlo trvat maximálně další rok. 

NYTimes se odvolává na zdroje z Obamovy administrativy. Podle listu hodlají státníci znovu apelovat na Írán, aby okamžitě pustil do země inspektory z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a nechal je prozkoumat dané zařízení.

Americké úřady údajně sledovaly vývoj tajného projektu několik let. Prezident Obama se teď rozhodl se zjištěním svých lidí seznámit veřejnost, protože Írán v uplynulých týdnech odhalil, že se tajným složkám podařilo přiblížit ke skrývanému zařízení.

Írán pak v pondělí nečekaně poslal inspektorům z MAAE záhadný dopis, v němž připustil, že buduje manévrovací zařízení, na jehož existenci nikdy neupozornil. Prezident Ahmadínežád se nicméně později na Valném shromáždění OSN v New Yorku o záležitosti vůbec nezmínil. 

"Lžou nám" 

"Írán nás podvedl už třikrát," cituje NYTimes jeden ze zdrojů, který má přístup k tajným informacím. "A třikrát jsme ho u toho chytli," dodal. Mířil tím přitom na odhalení podzemního zařízení v Natanzu v roce 2002 a připomněl další důkazy o jaderných aktivitách Teheránu, ke kterým se dostaly tajné služby skrz internet.

Írán odpověděl velmocem. Otevřel továrnu na výrobu jaderného paliva - čtěte ZDE

Zdroj přípustil, že americké tajné složky, hledaly už delší dobu nová místa, kde by íránský režim budoval zařízení na obohacování uranu. Prozkoumávaly údajně terén daleko od střediska v Natanzu.

V Natanzu se nachází asi 7000 centrifug, přičemž v červnu letošního roku jich bylo údajně v provozu téměř 5000. Íránci už díky nim podle agentury DPA obohatili 1,4 tuny uranu.

Nové zařízení by podle Američanů mohlo být uzpůsobeno zhruba na 3000 centrifug na obohacování uranu. V takovém případě by materiál zde vyrobený stačil na bombu za rok, shrnuje list New York Times. 

Rusko po radaru: Sankce pro Írán nevylučujeme 

Administrativa Baracka Obamy ještě minulý týden tvrdila, že íránské jaderné aktivity v tuto chvíli nejsou pro svět hrozbou. Mimo jiné z tohoto důvodu se prezident rozhodl stáhnout plány na vybudování protiraketového štítá ve střední Evropě.  

Západ zatím neoznámil, že by chtěl na Teherán uvalit další sankce. Země G8 ve čtvrtek z Pittsburghu vzkázaly, že pokud země přestane obohacovat uran do konce roku, sankce ji minou.

Postoj naopak v uplynulém týdnu změnilo Rusko - jeho prezident Dmitrij Medveděv ve středu prohlásil, že nové sankce proti Íránu budou nevyhnutelné, jestliže Teherán v konfliktu kolem svého jaderného programu světu neustoupí. 


 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist