Americký prezident Barack Obama v radě bezpečnosti obhájil principy světa bez jaderných zbraní, které představil při svém dubnovém projevu v Praze. Patnáctičlenný orgán OSN přijal rezoluci, která volá po jaderném odzbrojení. Rada se teprve popáté od svého založení v roce 1945 sešla na úrovni prezidentů a premiérů, zároveň jí poprvé předsedal americký prezident.
Velmoci chtějí dát aktem důrazný politický podnět dlouho stagnujícímu úsilí o posun ke světu bez jaderných zbraní a hledat širší shodu v boji proti šíření těchto zbraní.
Obama už v dubnu vyzval Rusko ke společnému omezení jaderného arzenálu a zdůraznil potřebu přijetí dohody zakazující jakékoli jaderné zkoušky, vytvoření mezinárodní palivové banky, která by lépe střežila jaderný materiál, a zahájení rozhovorů o nové dohodě, jež by "ověřila" ukončení produkce štěpných materiálů používaných k výrobě jaderných zbraní.
Nejmenovaní "hříšníci"
Důrazně také podpořil Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (NPT) z roku 1970, která vyžaduje od signatářů neusilovat o získání nukleárních zbraní výměnou za závazek pěti světových velmocí vlastnících tyto zbraně, že budou usilovat o jaderné odzbrojení. Země nevlastnící nukleární zbraně mají zaručený přístup k "mírové" jaderné technologii sloužící k výrobě energie.
Medveděv naznačil, že Kreml podpoří sankce proti Íránu. Čína je i nadále proti - čtěte ZDE
Írán chce spolupracovat s Tokiem na odstranění jaderných zbraní - čtěte ZDE
Všechna tato opatření jsou zahrnuta v návrhu rezoluce, kterou ve čtvrtek RB OSN odhlasovala. Její text mimo jiné vyzývá všechny země, které dosud nepodepsaly NPT, aby tak učinily.
To se týká "jaderných států", jakými jsou Pákistán a Indie. Předpokládá se, že jadernými zbraněmi disponuje také Izrael, který to nikdy nepotvrdil ani nevyvrátil. KLDR odstoupila od NPT v roce 2003 a poté uskutečnila dva jaderné testy - v roce 2006 a na jaře letošního roku.
Rezoluce nicméně není ve výčtu zemí, které by se k ní měly připojit, konkrétní. Neapeluje tak například jmenovitě ani na Írán, který je dlouhodobě předmětem kritiky Spojených států a dalších zemí. Teherán tvrdí, že jeho jaderný program má mírový a čistě energetický charakter.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist