Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí přislíbil švýcarskému prezidentovi, že se chce osobně zasadit o propuštění dvou švýcarských obchodníků zadržovaných od loňska v Libyi. Švýcarský prezident Hans Rudolf Merz se s Kaddáfím setkal v New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN.

Některá švýcarská média je označují za rukojmí. Důvodem je prý to, že policie v Ženevě loni v červenci zadržela Kaddáfího syna Hannibala a jeho ženu Alin. Podezírala je z týrání sloužících. Propustila je pak na kauci 500 tisíc švýcarských franků (asi 8,4 milionu korun).

Merz se za tuto událost v srpnu v Tripolisu při své pracovní návštěvě omluvil. Po návratu do vlasti čelil kritice, že nedokázal propuštění Švýcarů dojednat. Agentura AFP tehdy ale uvedla, že si z Libye přivezl ujištění, že muži budou volní do konce srpna. Zatím jsou stále v této severoafrické zemi a mohli by skončit před soudem. Libyjské úřady je viní z toho, že porušili vízové předpisy.

Podle libyjské agentury Jana švýcarský prezident ve středu večer Kaddáfího na zasedání OSN vyhledal a za oba Švýcary se přimlouval. Žádal jejich okamžitý návrat do vlasti. Merz prý Kaddáfího ujistil o tom, že si Švýcarsko "přeje rozvoj vzájemných vztahů na základě oboustranného respektu".


Vztahy obou zemí loňské zadržení Kaddáfího syna vážně poškodilo. Libye omezila řadu letů do Švýcarska i vydávání víz Švýcarům. V říjnu oznámila pozastavení dodávek ropy alpské republice. Kaddáfí dokonce OSN navrhl rozpuštění Švýcarska. Podle švýcarského ministerstva financí alpská republika a Libye uzavřely dohodu o normalizování vzájemných vztahů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist